گشت اکتشافی برای یافتن رصدگاه

انجمن اخترشناسی شیراز همواره برای یافتن رصدگاه‌های مناسب در فارس، گشت‌های اکتشافی برگزار می‌کند که در آن اعضا و مسئولان انجمن در پی یافتن بهترین مکان‌ها با توجه به پارامترهای مورد نیاز یک گشت رصدی استاندارد، به اقصی نقاط استان پهناور فارس سفر می‌کنند. از جمله‌ی مهم‌ترین این پارامترها می‌توان به امنیت، فاصله از شیراز، سهولت در رسیدن به مقصد، دسترسی به جاده‌ی آسفالته، نزدیک بودن به ایستگاه‌های امدادی و انتظامی، آب و هوای مناسب فصل رصد، آسمان تمیز، دوری از آلودگی‌های نوری، افق مناسب و چشم‌انداز مناسب اشاره کرد. با توجه به همین پارامترها می‌شود حدس زد که استان فارس به دلیل موقعیت جغرافیایی و پراکندگی عوارض و هم‌چنین گستردگی جاده‌ها و مراکز شهری، روستایی و صنعتی؛ متأسفانه رصدگاه‌های مناسب کمی را در خود جای داده است.
برای گشت رصدی ابتدای آبان‌ماه ۱۳۹۳، مسئولان انجمن اخترشناسی شیراز منطقه‌ی بین شیراز تا کازرون را مد نظر گرفتند و برای اکتشاف مکان مناسب رصد، آقایان حامد دهقانی، محمود عبداللهی و ذبیح موسوی در تاریخ دوشنبه ۲۱ مهرماه ۱۳۹۳ از ساعت ۱۷:۰۰ به سمت منطقه‌ی مورد نظر حرکت کردند. پس از بررسی مسیر در طول بزرگراه شیراز-قائمیه-کازرون مکان مناسبی به چشم نیامد تا این‌که تیم اکتشافی به کناره‌ی دریاچه‌ی پریشان رسید. در این محل حد قدر با دقت نسبتاً مناسبی سنحیده شد و با دست آمدن عدد ۳/۲+ و وجود آلودگی نوری شدید، مکان مورد نظر نامناسب ارزیابی شد. در ادامه‌ی مسیر پس از عبور از کازرون، جاده‌ی منتهی به بالاده هم مورد بررسی قرار گرفت که وجود روستاهای متعدد مانع از کاوش ادامه‌ی مسیر شد.
پس بازگشت به سمت شیراز در دستور کار قرار گرفت زیرا با توجه به نقشه‌ی پراکندگی نوری منطقه، به نظر می‌رسید می‌توان مکانی در حدود منطقه‌ی دشت برم یافت که از آلودگی‌های نوری مصون باشد.
در مسیر به سمت شیراز و در منطقه‌ی جنگلی دشت برم، جاده‌ای به سمت تنگ ابوالحیات توجه تیم اکتشافی را جلب نمود. با رانندگی به عمق این جاده، سه مکان با نام‌های آلفا، بتا و گاما علامت زده شد. این مکان‌ها از نظر پارامترهای مورد نیاز تقریباً مناسب به نظر می‌رسیدند. در راه بازگشت به مسیر اصلی، یک مکان چهارم هم کشف شد که از مکان‌های سه‌گانه‌ی پیشین بسیار بهتر به‌نظر می‌رسید. با بررسی‌های دقیق، تصمیم بر این شد که این مکان به عنوان رصدگاه اصلی انتخاب گردد.
رصدگاه اصلی دقیقاً در ۳ کیلومتری دوراهی تنگ ابوالحیات به کازرون از جاده‌ی اصلی قرار دارد و با اتومبیل سواری از آن‌جا تا پارک خلدبرین شیراز، ظرف ۱/۵ ساعت می‌توان مسافت را پیمود.
حد قدری اندازه‌گیری شده در رصدگاه اصلی حدود ۴/۶+ است که خوب به نظر می‌رسد. افق‌ها مناسب بوده و موقعیت جغرافیایی خاص منطقه، مانع خوبی برای آلودگی‌های نوری است.
 
در اینجا، مسیر پیموده شده و مکان‌های علامت‌گذاری شده را می‌توانید ببینید.