گزارش برنامه‌های انجمن اخترشناسی شیراز در هفته‌ی جهانی فضا

بزرگداشت هفته جهانی فضا با شعار "مریخ را بپوییم ، زمین را بجوییم" در روزهای پنجشنبه و جمعه (17 و 18 مهرماه) در شیراز برگزار گردید.
 
 این مراسم مطابق روال سال‌های اخیر توسط انجمن اخترشناسی شیراز در بلوار چمران و در مجاورت بنای اسطرلاب برگزار گردید و در آن اعضای انجمن اخترشناسی شیراز با نمایش عکس‌های فضایی، بازدیدکنندگان را با ماموریت‌ها و دستاوردهای فضایی ایران و جهان آشنا ساختند.
 
ارائه تاریخچه اکتشافات فضایی و ماموریت‌های مریخ‌نوردی و آخرین خبرها از ماموریت‌های مریخ‌نوردی بر استقبال بازدیدکنندگان از این بخش افزوده بود.
 
در بخش دیگر نمایشگاه عکس‌های نجومی عمق آسمان در دو بخش عکسهای تلسکوپ هابل یا رصدخانه‌های زمینی و عکس‌های عکاسان انجمن به نمایش گذاشته شده بود که با توضیحات اختصاصی عکاسان انجمن مورد استقبال ویژه قرار گرفته و افراد زیادی را علاقمند به فعالیت‌های نجومی و عکاسی نموده بود.
 
مسابقه نقاشی و رنگ‌آمیزی پوستر ویژه هفته جهانی فضا و نقاشی صورت کودکان از فعالیت‌های ویژه مخصوص کودکان بود که مطابق سال‌های گذشته انجام گرفت. نمایش فیلم پرتاب ماهواره‌ها و شاتل‌های فضایی و فیلم‌های کوتاه و جذاب نجومی از دیگر برنامه‌های فعالیت دو روزه فوق بود.
 
بخش رصد مراسم هر دو روز با رصد خورشید و لکه‌های آن در روز، و ماه و سیاره زهره در شب فعال و پرطرفدار بود. طی این مراسم دو روزه، از عموم مردم با ارائه پاسخ به سوالات نجومی و کارت پستال‌‌های نجومی استقبال شد.
همچنین با همکاری رستوران هفت‌خوان، مراسمی پنج روزه در این رستوران برگزار گردید و بازدید کنندگان از نمایشگاه عکاسی انجمن اخترشناسی شیراز بازدید و ماه را با تلسکوپ رصد نمودند. انجمن اخترشناسی شیراز امیدوار است در راستای اهداف اولیه انجمن بتواند در ترویج عمومی علم نجوم و فضا در سطح شهر شیراز و حتی کل کشور گام بردارد.
 
 
 
علی عمانی، ابراهیم منصوری