گزارش گشت نجومی اردیبهشت 1394

به قلم علی غریبی زیارتی* عضو انجمن اخترشناسی شیراز:

 

امروز 31 اردیبهشت 1394 است.دوست‌داران نجوم و اعضای انجمن اخترشناسی شیراز ساعت 14:35 جلوی درب پارک خلدبرین جمع شدیم و پس از این‌که وسایل نجومی را در اتوبوس گذاشتیم، حرکت کردیم.

محل برگزاری رصد توسط مسئولین انجمن تعیین شده بود و همگی به سوی ارسنجان حرکت کردیم. پس از گذشت چند ساعت آقای موسوی مسئول علمی گشت، در ساعت 16:25 نقشه‌ی صورت‌ای فلکی را بین افراد تقسیم کردند. ساعت 19:25 به محل مورد نظر یعنی ارسنجان رسیدیم. به محض این‌که رسیدیم آقای موسوی نکاتی حساس مبنی بر حفظ امنیت افراد را به ما متذکر شدند. پس از گذشت دقایقی ماه را از پشت ابرها مشاهده کردیم. این محل آسمان بسیار تمیز و ابرهای بهاری را دارا بود که به سرعت از هم پراکنده می‌شدند. در این هنگام برخی از افراد مانند آقای عارفی و خانم حق‌شناس مشغول به گرفتن عکس‌های واید از غروب آفتاب بودند. به دلیل مسائل و مشکلات پیش آمده مجبور به ترک ارسنجان شدیم و به سوی سعادت‌شهر حرکت کردیم.

سعادت‌شهر مکانی تمیز بود اما کمی آلودگی نوری به همراه داشت. خلاصه این‌که ساعت 23:00 به سعادت‌شهر رسیدیم و پس از این‌که حدود 1 ساعت مشغول به استقرار لوازم و تلسکوپ‌ها شدیم تصمیم به خوردن شام گرفتیم. البته لازم به ذکر است که در راه آقای اسماعیل محمدی یکی از منجم‌ای شاخص ایران به ما ملحق شدند. پس از اطعام شام آقای موسوی در ساعت 1 بامداد همگی را جمع کردند و مشغول به توضیح آسمان و صورت‌های فلکی شدند.

خانم حق‌شناس هم به کمک آقای اسماعیل محمدی مشغول به گرفتن جرم‌های مسیه بودند. من هم با دوربین دوچشمی 20در80 خود و به کمک خانم حق‌شناس مشغول به رصد اجرام مسیه شدم. خانم محرمی هم مانند خانم حق‌شناس با تلسکوپ 8 اینچی دابسونی خود مشغول به گرفتن اجرام بودند و در عین حال به افراد هم نحوه‌ی آموزش کار با تلسکوپ و هم گرفتن اجرام را یاد می‌دادند. آقای عارفی هم هم‌چنان به گرفتن عکس‌های واید می‌پرداختند. خلاصه این‌که همه مشغول به کار بودند تا این‌که در ساعت 5 صبح سپیده دم زد و دیگر شرایط برای رصد مهیا نبود. در ساعت 7:25 پس از گرفتن عکس دسته‌جمعی به‌سوی شیراز حرکت کردیم.

 

 

* علی غریبی زیارتی عضو نوجوان، علاقه‌مند و بسیار فعال انجمن اخترشناسی شیراز است. وی در مقطع دبیرستان مشغول تحصیل است و دوره‌ی نجوم مقدماتی را در انجمن اخترشناسی شیراز با موفقیت پشت‌سر گذاشته است. علی غریبی در گشت نجومی اردیبهشت 1394 انجمن اخترشناسی شیراز بسیار فعال بود و علاوه بر رصد و کمک به دیگران، گزارش گشت را هم نوشته است.