انجمن اخترشناسی شیراز

انجمن اخترشناسی شیراز در شهریور سال 1377 از به هم پیوستن دو گروه آماتوری عبدالرحمن صوفی رازی و پَرَن با هدف گسترش دانش نجوم و فعالیت نجوم آماتوری، به وجود آمد و در سال 1378 با نام موسسه‌ی (علمی) سپهر اختر شیراز، به صورت رسمی در وزارت كشور به ثبت رسید. انجمن اخترشناسی شیراز دارای یك هیأت سرپرستی برای اداره‌ی امور اجرایی، یك هیأت علمی برای اداره‌ی فعالیت‌های علمی-آموزشی و یک هیأت نظارت و بازرسی برای امور رسیدگی به شکایات و نظارت بر کار ارکان مختلف انجمن است. سرپرست كه مدیر هیأت سرپرستی و مسئول كلیه‌ی فعالیت‌های انجمن نیز هست، هر سال یك بار با برگزاری انتخابات تعیین می‌شود. اعضای هیأت بازرسی که سه نفر عضو اصلی و یک عضو علی‌البدل هستند نیز هر سه سال یک‌بار با رأی مستقیم اعضای انجمن انتخاب می‌شوند.
 
 انجـمن سه ركن اصلـی دارد كـه عبارت‌اند از 1. بخش حضـوری 2. بخش آموزشی 3. بخش غیرحضوری
 
بخش حضوری
بخش حضوری محل گردهمایی اعضای اصلی انجمن است و هر هفته یك بار (اکنون شنبه ها ساعت 18 تا 20) تشكیل می‌شود. در این نشست‌ها، اعضا بر حسب علاقه به تبادل نظر و اطلاعات در قالب گروه‌هایی مانند عکاسی، رصد، محاسبات نجومی، تاریخ نجوم و ...، ارائه آخرین اخبار و همچنین ارائه‌ی سمینارهای هفتگی می‌پردازند. این بخش بدنه‌ی اصلی انجمن را تشکیل می‌دهد و تمامی فعالیتهای اصلی انجمن توسط اعضای این بخش انجام می‌شود.
 
بخش غیرحضوری
وظیفه‌ی بخش غیرحضوری برقرار نگه داشتن ارتباط با نمایندگی‌ها و اعضایی است كه امكان حضور فیزیكی در انجمن را ندارند. برقراری ارتباط که پیش‌تر از طریق نامه‌نگاری انجام می‌شد، همگام با تغییرات فناوری به طور کامل به فضاهای مجازی منتقل شده و اکنون از طریق وبگاه رسمی انجمن (تاسیس 1383)، وبلاگ، سامانه ارسال پیامک، فهرست ایمیل‌ها و صفحه‌ی هواداران انجمن در فیس بوک صورت می‌پذیرد. همچنین با همه‌گیر شدن شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام، انجمن اخترشناسی شیراز در این فضا هم فعال است.
 
بخش آموزشی
بخش آموزشی شامل كلاس‌های آموزش نجوم است كه با هدف تربیت اعضای كارآمد برای انجمن تشكیل می‌شود. دوره‌ی آموزشی انجمن شامل 4 ترم سه ماهه (شامل 9 درس) و یك پروژه‌ی تحقیقاتی (به مدت دست‌کم 6 ماه) است. كلاس‌ها هیچ پیش شرط خاصی ندارد و همه‌ی علاقه‌مندان می‌توانند در آن شركت كنند. هیأت علمی  انجمن وظیفه دارد تا این كلاس‌ها را برنامه‌ریزی و برگزار كند. از آن جا كه ورود به بخش حضوری (عضویت رسمی انجمن) دارای پیش شرط گذراندن ترم اول دوره‌ی آموزشی است، انجمن این دوره‌ها را به عنوان تربیت اعضای جدید  برای بخش حضوری برگزار می‌كند.
 
عضویت
عضویت در انجمن اخترشناسی شیراز با درخواست داوطلب و تأیید در هیأت سرپرستی و هیأت علمی (اعضا از نظر علمی باید اطلاعاتی معادل پایان ترم اول دوره‌ی آموزشی انجمن را داشته باشند در غیر این‌صورت ملزم به گذارندن دوره هستند) صورت می‌گیرد و هیچ نوع شرط سنی یا ... ندارد، تنها لازم است داوطلبان فرم عضویت را پر کرده و پس از پذیرش، حق عضویت ماهانه را پرداخت و در برنامه‌های بخش حضوری شرکت کنند.
 
هیأت علمی
تشكلی است از تعدادی از اعضای انجمن اخترشناسی شیراز، كه وظیفه‌ی تدریس و كنترل كلیه‌ی فعالیت‌های علمی انجمن را بر عهده دارد. طرح اولیه‌ی این هیأت شبیه هیأت علمی دانشگاه‌های ایران بوده و با تغییرات كوچكی برای كاربرد داخل انجمن سازگار شده است. وظیفه‌ی طراحی كلیه‌ی دوره‌های آموزشی، تعیین سطح و سنجش كلیه‌ی داوطلبان ورود به انجمن (در صورتی كه نخواهند دوره‌ی آموزشی را بگذرانند)، تصمیم گیری درباره‌ی تیم‌ها و مقالات اعزامی به سمینارها، برگزاری كلیه‌ی مصاحبه‌ها و جلسات دفاعیه، تعیین روند و كمیته‌ی علمی برای سمینار‌هایی كه خود انجمن برگزار می‌كند، بر عهده‌ی هیأت علمی است. این هیأت وظایف خود را از طریق تشکیل جلسات ادواری پی‌گیری می‌کند. اعضای هیأت علمی فقط با صلاح‌دید آن به همكاری دعوت می‌شوند. معمولا برای ورود عضو جدید، بررسی سوابق علمی و در صورت نیاز برگزاری مصاحبه‌ای برای سنجش سطح دانش متقاضی در دستور کار قرار می‌گیرد.
 
هیأت سرپرستی
هیأت سرپرستی برای اداره‌ی كلیه‌ی امور اجرایی با انتخاب سرپرست كه هر یک سال یك بار انتخاب می‌گردد، تشكیل می‌شود. انتخاب اعضای این هیأت با دعوت سرپرست جدید خواهد بود (به غیر از مسئول امور آموزشـی كه در هیـأت علـمی انتخاب می‌شود). در این هیأت مسئول امور آموزشی (نماینده یا سرپرست هیأت علمی)، مسئول روابط عمومی، مسئول امور اعضا، مسئول امور مالی، مسئول امور اطلاع رسانی، مسئول امور اجرایی و خود سرپرست (و در صورت تشخیص سرپرست، مشاوران دیگر)  عضویت می‌یابند، كه امور اجرایی انجمن را در دست دارند. سرپرست مسئول مستقیم بخش حضوری و نیز فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان انجمن است.
 
امور مالی: گردش مالی مرتبط با انجمن اعم از پرداخت، دریافت، نگه‌داری و ثبت اموال انجمن برعهده‌ی این بخش است.
امور آموزشی: همان هیأت علمی است.
روابط عمومی: ارتباط با مراكز دیگر و كلیه‌ی روابط خارجی انجمن از طریق این بخش انجام می‌شود.
امور اعضا: ذخیره‌ی اطلاعات اعضا و رسیدگی  به كلیه‌ی امور ثبت نام و مسائل عضویت در كلیه‌ی بخش‌ها به جز تایید صلاحیت علمی (كه بر عهده‌ی هیأت علمی است) بر عهده‌ی این بخش است.
امور اطلاع رسانی: کنترل و به‌روز رسانی سامانه‌های اطلاع‌رسانی انجمن (وب‌سایت، وبلاگ، پیامک، ایمیل و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی) و همچنین اطلاع‌رسانی درباره‌ی مسایل جاری و آتی انجمن از راه سامانه‌های اطلاع رسانی، وظیفه‌ی اصلی این بخش است.
امور اجرایی: برگزاری گشت‌ها، نمایشگاه‌ها، امور اجرایی سمینارها و همچنین تجهیز انجمن و تهیه‌ی وسایل مورد نیاز به عهده‌ی این بخش است.
 
 
 
 
 
 
 تلفن روابط عمومی انجمن: 09369462894