گزارش گشت بارش شهابی 22 و 23 مرداد 1394

گشت بارش برساووشی به تاریخ 22 و 23 مرداد ماه 1394 در منطقه‌ی جنگل‌های اطراف ارسنجان فارس برگزرا شد. حرکت از مقابل درب اصلی پارک خلدبرین شیراز با تأخیر حدود 20 دقیقه انجام گرفت ولی به دلیل بروز اشکالات فنی برای اتوبوس حامل گشت، متأسفانه پس لز غروب آفتاب به محل استقرار رسیدیم و در حالی مشغول برپایی لوازم اسکان و تلسکوپ‌ها شدیم که هوا تاریک شده بود. با این حال مشکل خاصی در برپایی به‌وجود نیامد.
در گشت ذکر شده از 4 دستگاه تلسکوپ استفاده شد که شامل 2 تلسکوپ 8 اینچ دابسونی یک 10 اینچ دابسونی و یکی هم 10 اینچ با پایه و مقر استوایی بود. البته تلسکوپ استوایی (متعلق به انجمن) به دلیل تأخیر آقای دهقانی استفاده نشد. بعد از استقرار در محل گشت اولین برنامه آموزش صورتهای فلکی توسط خانم صفایی در ساعت 22 بود. بعداز صرف شام و کمی استراحت نوبت بحث شبانه بود. موضوع بحث منظومه شمسی (تشکیل- فواصل- سیارات- خصوصیات و...) بود که خانم صفایی آغازگر بحث بودند و آقایان ذبیح موسوی و امیر حسین رنجبر به هدایت بحث کردند. ZHR پیشبینی شده برای این بارش شهابی در اوج بارش حدود 60 بود اما در شب 23 مرداد عملاً مقدار ندازه‌گیری شده از این عدد کمتر بود. سیاره تماشایی این شب زحل بود که در صورت فلکی میزان قرار داشت و تا ساعات اولیه بامداد جمعه که در آسمان حضور داشت، توسط اعضا و مهمانان گرامی رصد شد. تعدادی از رصدگذان نیز با دوربین‌های عکاسی مشغول عکاسی از آسمان شب بودند. خوشبختانه آسمان بسیار خوب بود و خبری از آلودگی غباری نیز نبود. قدر سنجی ستارگان باچشم غیر مسلح قدر 6.2 را نشان می‌داد که عدد خوبی برای رصدهای آماتوری است.
از نکات بسیار خوبِ این گشت، حضور دو تن از نیروهای محترم جمعیت هلال احمر بود که برای کمک‌رسانی به حوادث احتمالی با انجمن اخترشناسی شیراز همراه شده بودند. حضور این دو نفر دلگرمی خوبی به تیم اجرایی انجمن می‌داد و باعث شد گشت مرداد ماه به خوبی برگزار شود. از همین رو هیأت‌سرپرستی انجمن اخترشناسی شیراز سپاس‌گذاری از این دو عزیز و هم‌چنین جمعیت هلال احمر فارس را کمترین وظیفه‌ی خود می‌داند.
در پایان هم پس از صرف صبحانه، جمع‌آوری زباله‌ها و گرفتن عکس دسته جمعی به شیراز بازگشته و حدود ساعت 12 ظهر در پارک خلدبرین گشت مرداد 1394 به پایان رسید.