گشت نجومی بارش شهابی جوزایی

انجمن اخترشناسی شیراز در راستای آموزش نجوم به صورت عملی، گشت‌های نجومی درون استانی برگزار می‌کند. این گشت‌ها برای اعضای انجمن و میهمانان محترم انجمن اخترشناسی شیراز فرصت خوبی‌ست تا به دور از آلوده‌گی‌های نوری و غباری، شبی را زیر آسمان زیبا و پُرستاره‌ی زمستانی به تمرین رصد و عکاسی نجومی بپردازند. این گشت فرصت خوبی‌ست تا صورت‌های فلکی شگفت‌انگیز زمستانی را رصد کنیم. هم‌چنین با توجه به نزدیک بودن به اوج بارش شهابی جوزایی (دوپیکر) که دارای ZHR 120 است، می‌توان تجربه‌ی بسیار خوبی از رصد یک بارش شهابی داشت.
 
تاریخ برگزاری: از 20 تا 21 آذر 1394
مهلت ثبت‌نام فقط تا سه‌شنبه 17 آذر 1394
 
هزینه: برای اعضای انجمن با تخفیف 420000 ریال (چهل و دو هزار تومان) و برای میهمانان 500000 ریال (پنجاه هزار تومان)
 
اعضایی که مشمول تخفیف می‌شوند: کسانی که فرم عضویت انجمن اخترشناسی شیراز را پُر کرده و دوره‌ی مقدماتی آموزش نجوم در انجمن اخترشناسی شیراز را گذرانده‌اند و یا با شرکت در مصاحبه‌ی علمی از شرکت در دوره‌ی مقدماتی معاف شده‌اند، عضو انجمن اخترشناسی شیراز تلقی می‌شوند. حال کسانی که دستِ‌کم سه ماه متوالی حق عضویت ماهانه‌ی انجمن اخترشناسی شیراز را پرداخت کرده باشند، شامل تخفیف هزینه‌ی گشت‌های انجمن می‌شوند.
 
حرکت از شیراز: ساعت 12:00 (ظهر) جمعه 20 آذر 1394 از دربِ اصلی پارک خُلدبرین
توجه: به هیچ عنوان برای دیرکرد احتمالی افراد توقفی نخواهیم داشت. لطفاً همه سر وقت حاضر باشند.
 
بازگشت به شیراز: حدود ظهر شنبه 21 آذر 1394 به پارک خلدبرین
 
مکانِ رصد: منطقه باچون شهرستان فراشبند
 
برنامه های تخصصی: آموزش رصد بارش شهابی همراه با ثبت علمی، رصد اجرام عُمقی آسمان، آموزش رصد با تلسکوپ، آموزش رصد صور فلکی، آموزش عکاسی نجومی، بحث های تخصصی نجومی، بحث های عمومی علمی، رصد خورشید
 
امکاناتِ عمومی: صبحانه، آب، ذغال، زیرانداز، بیمه، اتوبوس، امکاناتِ پزشکی و کمک‌های اولیه
امکاناتِ تخصصی: تلسکوپ 8 و 10 اینچ (دستِ کم 4 دستگاه)، دوربین دوچشمی (2 دستگاه)
 
شماره تماس ویژه برای ثبت نام: 09369462894
 
شماره تماس برای هماهنگی:
علی عمانی (سرپرست): 09369382243
حامد نیک‌سرشت: 09174076811
 
شماره حساب برای واریز هزینه‌ی گشت:
شماره کارت بانک ملت به نام حامد نیک‌سرشت 6104337967051150
شماره حساب بانک ملت به نام حامد نیک‌سرشت 4980645826
 
 
«نکات ضروری»
ثبت‌نام:
- این گشت نجومی ممکن است به دلایلی از جمله بدی آب و هوا یا مسایل امنیتی و یا نرسیدن به حد نصاب لغو شود. در صورت لغو شدن حتماً به ثبت‌نام کنندگان اطلاع‌رسانی خواهد شد.
- این گشت با محدودیتِ تعداد افراد همراه است و حدنصاب آن ٣٠ نفر است.
- ثبت نام قطعی به معنی واریز یا پرداخت هزینه ی گشت به صورت یکجا است.
- هیچ محدودیتی برای اعضا یا میهمانانِ گرامی وجود ندارد و صرفاً اولویت بندی بر اساسِ زمانِ ثبت نام است.
- افرادِ زیر 18 سال باید حتماً رضایت نامه‌ی کتبی و یک شماره‌ی تماس از سرپرست قانونی (اولیاء) خود را به همراه داشته باشند. در این موردِ خاص؛ حتا اگر فردِ زیر ١٨ سال ثبت نام قطعی هم کرده باشد ولی رضایت نامه‌ی کتبی والدین را به همراه نداشته باشد، از بُردنِ ایشان معذوریم.
- حضور افراد زیر 15 سال در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز ممنوع است مگر این‌که یک فرد بالغ (سن قانونی) همراه (افراد خانواده یا نزدیکان) وی در گشت حضور داشته باشد. برای این افراد در صورتی که همراه‌شان از اولیاء نباشند، به همراه داشتن رضایت‌نامه‌ی کتبی از سرپرست قانونی (اولیاء) الزامی است.
- کسانی که بیماری خاصی دارند باید حتماً هنگام ثبت‌نام، مسئولان انجمن اخترشناسی شیراز را مطلع کنند. در صورت عدم اطلاع از سوی فرد ثبت‌نام کننده و بروز مشکلی در ارتباط با بیماری شخص مورد ذکر، هرگونه مسئولیتی از انجمن اخترشناسی شیراز ساقط است.
ثبت‌نام کردن به معنای پذیرش تمامی قوانین انجمن اخترشناسی شیراز در گشت‌های نجومی است و شخص ثبت‌نام کننده موظف به رعایت قوانین انجمن اخترشناسی شیراز است.
 
لغو ثبت‌نام:
- چنان‌چه کسی پیش از پایان یافتن مهلت ثبت‌نام، از حضور در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز انصراف دهد، کل مبلغ پرداخت شده به وی بازگردانده خواهد شد.
- در صورت انصراف از شرکت در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز پس از مهلت ثبت‌نام تا 24 ساعت مانده به حرکت، 50 درصد از مبلغ پرداختی به شخص ثبت‌نام کننده بازگردانده خواهد شد.
- انصراف از شرکت در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز از 24 ساعت مانده به حرکت و یا عدم حضور فرد ثبت‌نام کننده در گشت، منجر به بازپرداخت هیچ مبلغی از سوی انجمن اخترشناسی شیراز نخواهد شد.
نکته‌ی بسیار مهم: چنان‌چه فردی از حضور به‌موقع در ساعت یاد شده در اطلاعیه امتناع کند و از گشت جا بماند، هیچ مبلغی به ایشان بازگردانده نخواهد شد. اگر چنان‌چه برای کسی درست پیش از حرکت مشکلی پیش بیاید، می‌تواند با شماره‌های هماهنگی که در اطلاعیه آمده تماس گرفته و برای رسیدن به اتوبوس هماهنگ کند.
 
هنگام حضور برای سوار شدن:
- به همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر (کارت ملی، گواهینامه، شناسنامه، کارت پایان خدمت) الزامی‌ست. چنان‌چه مدارک ارائه شده هنگام ثبت‌نام با اطلاعات ارائه شده هنگام ثبت‌نام مغایرت داشته باشد، از شرکت دادن فرد حاضر شده در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز معذوریم.
- کسانی که داروی خاصی مصرف می کنند باید داروی مورد نظر را به همراه داشته باشند. چنان‌چه شخصی که داروی خاصی مصرف می‌کند و این موضوع را هنگام ثبت‌نام به اطلاع مسئولین نرسانده باشد، انجمن اخترشناسی شیراز مسئولیتی در قبال حوادث احتمالی ناشی از عدم مصرف دارو، نخواهد داشت.
 
در طول اقامت:
- در صورت بروز هرگونه مشکل برای خود یا دیگران ضمن حفظ آرامش، مسئولین را مطلع سازید. در مواقع اضطراری بهترین کمک کردن حفظ آرامش است.
- با توجه به این‌که در انتهای فصل پاییز قرار داریم با هوای بسیار سردی مواجه خواهیم بود. همراه داشتن لباسِ گرم کافی (حتا اضافی) مناسب برای اقامت در شرایط سرد بیابانی بسیار ضروری ست.
- لباس ها باید از انواع مختلف (گرم کن، بافتنی، کاپشن، دست کِش، شال گردن، جوراب ضخیم) باشد و در طولِ شب همراه با سرد شدنِ هوا و از دست رفتنِ انرژی بدن، به تدریج و لایه لایه پوشیده شود.
- در طول اسکان در رصدگاه، هیچ‌کس نباید از منطقه‌ی تعیین شده دور شود. هر نیاز اضطراری برای دور شدن از محل کمپ حتماً می‌بایست با هماهنگی مسئولین باشد. در محل اسکان، مکان‌هایی برای رفع نیازهای بهداشتی (به صورت مجزا برای بانوان و آقایان) در نظر گرفته شده است که اعلام خواهد شد.
- آنتن‌دهی تلفن‌های همراه ممکن است در منطقه‌ی رصد با مشکل مواجه باشد.
- به دلیل احتمال وجود جانوران خزنده و گزنده، توصیه می‌شود در طول اسکان در منطقه‌ی رصدگاه از نشستن روی زمین خودداری شود. بهترین کار نشستن بر روی صندلی‌های مسافرتی است.
- کفشِ مناسبِ کوه نوردی راه رفتن و اقامت در مکان رصد را آسان تر می کند.
- زیراندازِ کوچک مفید خواهد بود.
- همراه داشتن چادر می‌تواند در شرایطِ خواب آلودگی یا سرمای بیش از حد، پناه گاهِ خوبی باشد.
- آب کافی برای همه مهیا می‌شود. به همراه داشتنِ خوراکی‌های مکمل (مانند خُرما، میوه، نوشیدنی های گرم، خُشکبار مقوی) می‌تواند در تنظیمِ انرژی بدن مؤثر باشد.
- چراغ قوه ابزارِ روشن‌گرِ خوبی‌ست اما به دلیلِ تاریکیِ زیاد در شب‌های بیرون از شهر، حتماً باید از تلق‌های قرمز رنگ برای کم‌کردن نورِ آن‌ها استفاده شود.
- حفظ شئوناتِ حضور در جمع و رفتارهای مبتنی بر ادب و فرهنگ وظیفه‌ی همه‌ی ما است. با انجام رفتارهای ناپسند یا خدشه‌دار کردن عفت جمع حاضر به ویژه به‌دلیل حضور خانواده‌ها در گشت‌های نجومی انجمن اخترشناسی شیراز، حرمت خود و جامعه‌ی منجمان آماتوری را زیر سؤال نبریم.
- به همراه آوردن و استفاده‌ی هرگونه مواد و وسایل آتش‌زا، دودزا، منفجر شونده و خطرآفرین، مشروبات الکلی، ساز و آلات موسیقی، وسایل بازی گروهی (مانند توپ، ملزومات بدمینتون، تخته‌نرد، ورق و ...)، مواد مخدر سنتی یا صنعتی؛ ولو به اندازه‌های کوچک، مطلقاً ممنوع بوده و در صورت مشاهده برخورد جدی و قانونی خواهد شد. از آن‌جایی که گشت‌های نجومی انجمن اخترشناسی شیراز صرفاً علمی بوده و اهداف تفریحی را دنبال نمی‌کنند، مسئولین انجمن درباره هر گونه بی‌نظمی هیچ گذشتی نخواهند کرد.
 
هیأت سرپرستی انجمن و گروه اجرایی این تور، شبی بسیار خوب و پُرستاره را برای اعضا و مهمانان خوب و بافرهنگ انجمن اخترشناسی شیراز آرزو می کند و تمام تلاش خود برای اجرای این تور به بهترین روش ممکن به کار می بندد.