گزارش برنامه‌ی روز جهانی نجوم 1395

برنامه‌ی مفصل روز جهانی نجوم که توسط انجمن اخترشناسی شیراز در روز جمعه 24 اردیبهشت 1395 در پارک حاشیه‌ای چمران برگزار شد، یکی از پربارترین و پراستقبال‌ترین برنامه‌های ترویج شهری نجوم در تاریخ 18 ساله‌ی این انجمن بود. هماهنگی‌ها و برنامه ریزی این برنامه از حدود دو ماه قبل شروع شده و کارهای اجرایی نیز از حدود ده روز پیش از اجرا آغاز شده بود.

برنامه‌ی روز جهانی نجوم 1395 در شیراز رأس ساعت 06:30 صبح جمعه با حاضر شدن مسئولین و اعضای انجمن اخترشناسی شیراز رسماً آغاز شد و در ساعت 22:00 شب با جمع آوری وسایل و تجهیزات به پایان رسید. در این بین برنامه‌های متنوعی همچون رصد خورشید در روز، رصد ماه و سیارات در شب، نمایشگاه عکس‌های نجومی، نجوم کودکان و پرسش و پاسخ‌های بی‌شمار علمی انجام شد و به‌ویژه حضور جناب مهندس احمد دالکی (پدر نجوم آماتوری ایران) حال و هوای خاصی به این روز بخشید.

رصد خورشید طبق معمول علاقه‌مندان زیادی داشت و با توجه به این‌که روی سطح خورشید چند کلف نسبتاً بزرگ هم وجود داشت، رصد آن برای مردم علم دوست شیراز بسیار جذاب بود. در حین رصد، اعضای انجمن اخترشناسی شیراز با توضیحات علمی خود دلایل به وجود آمدن کلف‌ها و اطلاعات دیگری از خورشید را با علاقه مندان به اشتراک گذاشتند. رصد ماه و سیاره مشتری هم افراد زیادی را به پای تلسکوپ کشاند که تا آخرین لحظات برنامه از ازدحام آن کاسته نشد. مردم با پرسش‌های بی‌شمار و هوشمندانه‌ی خود اعضای پرتلاش انجمن اخترشناسی شیراز را سرذوق آورده و رصد را دلچسب‌تر نمودند. در نمایشگاه عکس هم ازدحام مردم موج می‌زد و تعداد زیادی از افراد علاقه‌مند در میان عکس‌هایی با موضاعات نجوم، فضا و آثار عکاسان انجمن اخترشناسی شیراز به دنبال جواب پرسش‌های خود بودند. افراد تعیین شده‌ای هم در نمایشگاه حاضر بودند که با بلاغت و فصاحت کافی اطلاعات زیادی درباره‌ی عکس‌ها ارائه می‌کردند. پرسش‌ی بی‌شمار مردم هم انرژی زیادی به اعضای انجمن اخترشناسی شیراز تزریق کرده و موجب انگیزه‌ی بیشتر می‌شدند. بخش نمایشگاه و ارائه‌ی عکس‌های نجومی طولانی‌ترین بخش در مراسم این روز بود.

کودکان بخش جدایی ناپذیر از برنامه‌های ترویج نجوم در مراسم‌های انجمن اخترشناسی شیراز هستند. کودکان باهوش و علاقه مند با حضور پررنگ خود در روز جهانی نجوم نشان دادند که آینده‌ی نجوم آماتوری ایران به‌ویژه در شهر شیراز بسیار روشن است. نقاشی‌های نجومی و رنگ آمیزی‌های زیبا با موضوعات نجومی بخش کودکان را بسیار رنگارنگ و دلپذیر کرده و شور و شوق خاصی به مراسم روز جهانی نجوم بخشیدند. تابلوهایی نیز از آثار بسیار ارزشمند کودکان در این روز تهیه شد که برای صرف در امور خیریه به فروش رسیدند.

در میان تمام برنامه‌هایی که در این روز انجام گرفت حضور جناب مهندس احمد دالکی که از پیشکسوتان بسیار ارزشمند جامعه‌ی نجوم آماتوری ایران هستند، شور و رونق ویژه‌ای به روز جهانی نجوم امسال داد. جناب دالکی با فروتنی و حوصله‌ی فراوان از ساز و کار انجمن اخترشناسی شیراز در روز نجوم دیدن کرده و موجب قوت قلب منجمان جوان حاضر در این برنامه بودند.

مراسم روز جهانی نجوم 1395 در پایان شب طبق سنت همیشگی با عکس یادگاری اعضای پرتوان و خستگی ناپذیر انجمن اخترشناسی شیراز به پایان رسید. در پایانِ این گزارش، علی عمانی سرپرست انجمن اخترشناسی شیراز در پیامی از تلاش و پشتکار همه اعضای فعال انجمن اخترشناسی شیراز در برگزاری این برنامه قدردانی و تشکر کرده و برای همه‌ی آن‌ها بهترین‌ها را آرزو دارد. در این پیام، تشکر ویژه‌ای از آقای محمود عبدالهی به عنوان مسئول اجرایی و آقای امیرحسین رنجبر به عنوان مسئول علمی برنامه به عمل آمده است. همچنین از خانم شیرین حق‌شناس به عنوان مسئول نجوم کودکان، خانم مهسا محرمی به عنوان مسئول نمایشگاه عکس، آقای ذبیح موسوی به عنوان مسئول تهیه‌ی گزارش و مستندسازی برنامه و آقای فرزاد اشکر برای تلاش‌های بسیارشان در اخذ مجوز برنامه قدردانی شده است. همچنین سرپرست انجمن اخترشناسی شیراز از خانم‌ها بنفشه اسلاملو، زهرا پزشکی‌نژاد، نازنین بیات و آقایان حامد نیکسرشت، ابراهیم منصوری و اشکان عارفی بابت تمام زحمات بی‌دریغ‌شان مراتب سپاس ویژه‌ای به جا می‌آورد.  و در نهایت از اعضای خوب انجمن اخترشناسی شیراز خانم‌ها نرگس عباسی، زهرا دبیران، شبنم رهجو و آقایان علی زیارتی، علی محمدی، معین نعمتی، امیر اشرف‌زاده و همه عزیزانی که در اجرای این برنامه مشارکت نمودند و نامشان در اینجا برده نشد کمال تشکر ابراز می‌شود.

همچنین شایسته است از جانب سرپرست انجمن اخترشناسی شیراز و اعضا، از معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس که مکانِ برگزاری مراسم روز جهانی نجوم 1395 را تأمین کردند و صمیمانه با انجمن اخترشناسی شیراز در راه ترویج علم مشارکت نمودند عمیقاً سپاسگزاری شود. امید داریم امتداد این همکاری به برگزاری مراسم‌های بهتر و شایسته‌ی مردم بافرهنگ و علم دوست شیراز منجر شود.