گزارش اولین گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز در سال 1395

با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان و مساعد شدن شرایط آب و هوایی، انجمن اخترشناسی شیراز مطابق سال‌های گذشته اقدام به برگزاری یک گشت نجومی-رصدی کرد. این برنامه که در تاریخ 17 و 18 تیر ماه برگزار شد، با استقبال و حضور 45 نفر از منجمان و علاقه‌مندان به زیبایی‌های آسمان شب مواجه شد. این برنامه در حومه روستای حسین‌آباد شهرستان ارسنجان برگزار شد و یک شب رصدی را برای حضار رقم زد.
با هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های سه هفته‌ای مسئولین انجمن اخترشناسی شیراز، ثبت نام این گشت از اوایل تیر ماه به صورت اینترنتی آغاز شد و با توجه به استقبال علاقه‌مندان، دو روز قبل از اتمام مهلت ثبت‌نام، ظرفیت درنظر گرفته شده تکمیل شد. 
 
 
در روز پنجشنبه 17 تیرماه اتوبوس گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز راس ساعت 17:15 از بلوار بهشتِ شهر شیراز حرکت کرد و در ساعت 20:00 به رصدگاه موردنظر رسید. با ارائه توضیحات مسئول اجرایی و علمی گشت، حضار به برپایی کمپ خود در محدوده تعیین شده پرداختند. با تاریک شدن آسمان، رصد اجرامی چون ماه و سیارات مشتری، مریخ و زحل سرآغازی برای برنامه‌های نجومی این گشت شد. وجود گرد و غبار و ریزگردهای موجود در جو زمین، بالاجبار از کیفیت آسمان شب کاسته بود تا حدی که در افق کمتر از 25 درجه اجرامی با قدر بیشتر از 6 قابل رصد نبودند. با این حال رصدگران علاقه‌مند با شکار اجرام دیگر، زیبایی‌های ژرف آسمان شب را در چشمی‌های تلسکوپ‌ها برای عموم به نمایش گذاشتند.
در بخش علمی گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز نیز قبل از نیمه شب، آموزش صورت‌های فلکی ارائه شد. همچنین در نیمه شب نیز، بحث علمی گرمی در بین برخی از حضار علاقه‌مند به موضوع مورد نظر ایجاد شد. با طلوع اجرام نیمه دوم شب، رصدگران، این اجرام زیبا را برای علاقه‌مندان به رصد به نمایش گذاشتند.
با نزدیک شدن به طلوع خورشید، عبور ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) توجه تعدادی از علاقه‌مندان را به خود جلب کرد و با طلوع خورشید پذیرایی صبحانه از حاضرین انجام شد. گرفتن عکس یادگاری نیز پایان بخش برنامه در کمپ رصدی بود.
اتوبوس گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز نیز در ساعت 7:15 کمپ را به مقصد شیراز ترک و ساعت 9:30 به ایستگاه پایانی خود در بلوار بهشت رسید.
در پایان این گزارش، به آقایان محمود عبدالهی، امیرحسین رنجبر و خانم بیات به عنوان تیم اجرایی و علمی گشت خسته نباشید گفته و بابت زحماتشان سپاسگزاری می‌کنم. امید است افراد حاضر در برنامه شب خاطره¬انگیزی را تجربه کرده باشند و کاستی‌ها را بر ما بخشیده باشند تا در برنامه مرداد ماه و شهریور ماه برنامه‌های بهتری را با یکدیگر تجربه کنیم.
 
با سپاس و آرزوی پیروزی
علی عمانی – سرپرست انجمن اخترشناسی شیراز