گزارش گشت نجومی بارش شهابی برساووشی؛ انجمن اخترشناسی شیراز

هر ساله با فرارسیدن مرداد ماه، علاقه‌مندان، منجم‌ها و گروه‌های نجومی برای رصد این بارش شهابی تدارک ویژه‌ای در نظر می‌گیرند. امسال با توجه به اینکه اوج بارش شهابی برساووشی با ماه شب نهم مقارن شده بود، انجمن اخترشناسی شیراز گشتی نجومی با در نظر گرفتن برنامه‌های آموزشی را برنامه‌ریزی کرد. این گشت در تاریخ 21 و 22 مرداد ماه، همزمان با اوج بارش شهابی در منطقه تنگ خرسی شهرستان پاسارگاد برگزار شد.
پس از برنامه‌ریزی‌های دقیق هیئت سرپرستی انجمن و با هماهنگی‌های انجام شده، ثبت نام این گشت نجومی از 4 مرداد آغاز شد و با توجه به اینکه مهلت ثبت نام تا 19 مرداد ماه بود، اما با استقبال خوب علاقه‌مندان، ظرفیت گشت سه روز قبل از پایان مهلت ثبت نام تکمیل شد. مسئولین انجمن اخترشناسی شیراز نیز در راستای حفظ کیفیت گشت‌های نجومی خود، از پذیرش افراد، بیش از ظرفیت در نظر گرفته شده، معذور بودند.
 
 
این برنامه در ساعت 17 روز پنجشنبه 21 مردادماه با حرکت اتوبوس به سمت رصد گاه آغاز شد. پیش از غروب خورشید، افراد حاظر در گشت در رصدگاه مستقر شدند و پس از ایراد توضیحات ایمنی و علمی برنامه و برپایی کمپ استقرار، برنامه شروع شد. در اولین بخش از برنامه آموزشی، توضیحاتی در خصوص رویداد بارش شهابی توسط خانم مهسا محرمی ارائه شد. پس از آن آموزش رصد صورتهای فلکی توسط آقای علی عمانی انجام شد. در بخش سوم آموزشی، رصد آسمان با تلسکوپ توسط آقای عرفان کشاورز ارائه شد که با استقبال خوبی مواجه شد. اما با وجود در نظر گرفتن بخش آموزش عکاسی نجومی، به دلیل عدم استقبال حضار این بخش برگزار نشد. این بخش‌های آموزشی با برگزاری بحث علمی توسط آقای امیرحسین رنجبر و همزمان با غروب ماه به پایان رسید و رصد شهاب¬های زیبای بارش شهابی رسماً آغاز شد.
در طول شب، با عبور شهاب‌های پُر نور و رنگارنگ از جو زمین، شور و شوقی در کمپ رصدی و حضار علاقه‌مند ایجاد می‌شد. یکی از علاقه‌مندان، در طول شب، بیش از شهاب را شمارش کرد. این رویداد با نزدیک شدن به ساعات صبحگاهی بیشتر شد و بر تعداد شهاب‌ها افزوده شد، به طوری که در دقایقی ده‌ها شهاب رصد شد. با سردتر شدن هوای بامدادی، با روشن‌کردن ذغال جمعی گرم و صمیمی پیرامون آن شکل گرفت و با طلوع خورشید روز آدینه 22 مرداد 1395 و پذیرایی صبحانه و گرفتن عکس یادگاری این برنامه در کمپ رصدی به پایان رسید.
در ساعت 7:15 اتوبوس گشت به سمت شهر شیراز حرکت کرد و در ساعت 10 صبح نیز به مقصد رسید. در پایان این گزارش، از حضور همه علاقه‌مندان و مهمانان عزیز تشکر کرده و امیدواریم شب رصدی زیبایی را در طبیعت آسمان شب تجربه کرده باشند. همچنین از تیم اجرایی، خانم‌ها نازنین بیات و بنفشه اسلاملو و آقایان محمود عبدالهی و امیرحسین رنجبر (مسئول علمی گشت) سپاسگزاری کرده و همه حضار که به نحوی در برگزاری این برنامه ما را همراهی کردند کمال تشکر را به جا می‌آوریم.
 
با سپاس و آرزوی پیروزی
علی عمانی – سرپرست انجمن اخترشناسی شیراز