گشت نجومی-رصدی شهریور ماه (آخرین گشت تابستان 1395)

انجمن اخترشناسی شیراز در راستای آموزش نجوم به صورت عملی، گشت‌های نجومی درون استانی برگزار می‌کند. این گشت‌ها برای اعضای انجمن و میهمانان محترم انجمن اخترشناسی شیراز فرصت خوبی‌ست تا به دور از آلوده‌گی‌های نوری و غباری، شبی را زیر آسمان زیبا و پُرستاره‌ی تابستانی به تمرین رصد و عکاسی نجومی بپردازند. این گشت فرصت خوبی‌ست تا صورت‌های فلکی تابستانی و اجرام غیرستاره‌ای را رصد کنیم.
 
توجه: مطالعه‌ی کامل و دقیق این متن برای همه‌ی کسانی که در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز شرکت می‌کنند الزامی است. از همین رو انجام ثبت‌نام به معنی قبول کردن تمام موارد گفته شده در این متن است. در صورت رعایت نکردن موارد گفته شده در این متن یا بروز حوادثی که ناشی از مطلاعه نکردن این متن باشد، تمام مسئولیت‌ها و عواقبت آن به عهده‌ی فرد ثبت‌نام کرده است و تمامی مسئولیت‌ها از عهده‌ی انجمن اخترشناسی شیراز ساقط است.
 
تاریخ برگزاری: از 11 تا 12 شهریور 1395
مهلت ثبت‌نام فقط تا سه شنبه 9 شهریور 1395
 
 
هزینه: 550000 ریال (پنجاه و پنج هزار تومان)
برای اعضای انجمن اخترشناسی شیراز که بدهی مالی از جمله حق عضویت نداشته باشند با تخفیف 400000 ریال (چهل هزار تومان)
هیأت سرپرستی انجمن اخترشناسی شیراز به پاس حضور مثبت و پرشور اعضای محترم انجمن اخترشناسی شیراز در نشست‌های هفتگی و سایر برنامه‌های ترویجی، بیشترین تخفیف ممکن را برای این اعضای خوب در نظر گرفته است. با این امید که حضور گرم این عزیزان در گشت‌های نجومی هم بیش از پیش به این برنامه‌ها انرژی بدهد.
 
اعضایی که مشمول تخفیف می‌شوند: کسانی که به طور رسمی عضو انجمن اخترشناسی شیراز هستند و حق عضویت خود را تا پایان اردیبهشت ماه 1395 پرداخت کرده باشند. همچنین این افراد نباید بدهی مالی دیگری نیز به انجمن اخترشناسی شیراز داشته باشند.
 
حرکت از شیراز: ساعت 16:00 (بعد از ظهر) پنج شنبه 11 شهریور 1395 از ابتدای بلوار بهشت (ابتدای تاچارا-بلوار بهشت-روبروی مجتمع ارکیده)
توجه: به هیچ عنوان برای دیرکرد احتمالی افراد توقفی نخواهیم داشت. لطفاً همه سر وقت حاضر باشند.
 
بازگشت به شیراز: حدود ظهر جمعه 12 شهریور 1395 به بلوار بهشت
 
مکانِ رصد: منطقه تنگ خرسی
 
برنامه های تخصصی: رصد اجرام عُمقی آسمان، آموزش رصد با تلسکوپ، آموزش رصد صور فلکی، آموزش عکاسی نجومی، بحث های تخصصی نجومی، بحث های عمومی علمی، رصد خورشید
 
امکاناتِ عمومی: صبحانه، آب، ذغال، زیرانداز، بیمه، اتوبوس، امکاناتِ پزشکی و کمک‌های اولیه (لطفا وعده شام را به همراه خود بیاورید)
امکاناتِ تخصصی: تلسکوپ 8 و 10 اینچ، دوربین دوچشمی
 
شماره تماس ویژه برای امور ثبت نام: 09369462894
 
 
شماره تماس برای هماهنگی:
علی عمانی (سرپرست): 09369382243
محمود عبدالهی (مسئول اجرایی): 09365335764
 
 
«نکات ضروری و قوانین»
ثبت‌نام:
- این گشت نجومی ممکن است به دلایلی از جمله بدی آب و هوا یا مسایل امنیتی و یا نرسیدن به حد نصاب لغو شود. در صورت لغو شدن حتماً به ثبت‌نام کنندگان اطلاع‌رسانی خواهد شد.
- این گشت با محدودیتِ تعداد افراد همراه است و حدنصاب آن 30 نفر است.
- هزینه ثبت‌نام در این گشت نجومی فقط از طریق پرداخت اینترنتی انجام می‌گیرد.
- ثبت نام قطعی به معنی واریز یا پرداخت هزینه‌ی گشت به صورت یکجا است.
- هیچ محدودیتی برای اعضا یا میهمانانِ گرامی وجود ندارد و صرفاً اولویت بندی بر اساسِ زمانِ ثبت نام است.
- افراد علاقه‌مند به حضور در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز (چه اعضای محترم و چه میهمانان گرامی) به هیچ عنوان اجازه‌ی همراهی در گشت را با خودروی شخصی و یا خودرویی غیر از اتوبوس مخصوص گشت ندارند. به خانواده‌های گرامی هم توصیه می‌شود از همراه آوردن کودکان خردسال یا نوزادان در گشت خودداری کنند و همراه با دیگر شرکت کنندگان با اتوبوس عازم برنامه باشند. لازم به توضیح است که برای موارد اضطراری و فوریتی، خودروی سواری از جانب انجمن اخترشناسی شیراز در دسترس است.
- حضور خانواده یا نزدیکان افرادی که در گشت انجمن اخترشناسی شیراز ثبت نام کرده‌اند به صورت جداگانه (بدون ثبت نام در انجمن) در محل کمپ رصدی موجب آزار و مزاحمت برای رصدگران و منجمان و همچنین ایجاد بار اجرایی اضافی برای اداره کنندگان گشت می‌شود. قویاً از همه‌ی شرکت کنندگان خواهش می‌شود این مسئله را به خانواده و نزدیکان خود گوشزد کنند تا شاهد چنین مسائلی در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز نباشیم.
- افرادِ زیر 18 سال باید حتماً رضایت نامه‌ی کتبی و یک شماره‌ی تماس از سرپرست قانونی (اولیاء) خود را به همراه داشته باشند. در این موردِ خاص؛ حتی اگر فردِ زیر ١٨ سال ثبت نام قطعی هم کرده باشد ولی رضایت نامه‌ی کتبی والدین را به همراه نداشته باشد، از بُردنِ ایشان معذوریم.
- حضور افراد زیر 15 سال در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز ممنوع است مگر این‌که یک فرد بالغ (سن قانونی) همراه (افراد خانواده یا نزدیکان) وی در گشت حضور داشته باشد. برای این افراد در صورتی که همراه‌شان از اولیاء نباشند، به همراه داشتن رضایت‌نامه‌ی کتبی از سرپرست قانونی (اولیاء) الزامی است.
- کسانی که بیماری خاصی دارند باید حتماً هنگام ثبت‌نام، مسئولان انجمن اخترشناسی شیراز را مطلع کنند. در صورت عدم اطلاع از سوی فرد ثبت‌نام کننده و بروز مشکلی در ارتباط با بیماری شخص مورد ذکر، هرگونه مسئولیتی از انجمن اخترشناسی شیراز ساقط است.
ثبت‌نام کردن به معنای پذیرش تمامی قوانین انجمن اخترشناسی شیراز در گشت‌های نجومی است و شخص ثبت‌نام کننده موظف به رعایت قوانین انجمن اخترشناسی شیراز است.
 
لغو ثبت‌نام:
- چنان‌چه کسی پیش از پایان یافتن مهلت ثبت‌نام، از حضور در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز انصراف دهد، با کسر 9 درصد باقی مبلغ پرداخت شده به وی بازگردانده خواهد شد.
- در صورت انصراف از شرکت در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز پس از مهلت ثبت‌نام تا 24 ساعت مانده به حرکت، 50 درصد از مبلغ پرداختی به شخص ثبت‌نام کننده بازگردانده خواهد شد.
- انصراف از شرکت در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز از 24 ساعت مانده به حرکت و یا عدم حضور فرد ثبت‌نام کننده در گشت، منجر به بازپرداخت هیچ مبلغی از سوی انجمن اخترشناسی شیراز نخواهد شد.
نکته‌ی بسیار مهم: چنان‌چه فردی از حضور به‌موقع در ساعت یاد شده در اطلاعیه امتناع کند و از گشت جا بماند، هیچ مبلغی به ایشان بازگردانده نخواهد شد. اگر چنان‌چه برای کسی درست پیش از حرکت مشکلی پیش بیاید، می‌تواند با شماره‌های هماهنگی که در اطلاعیه آمده تماس گرفته و برای رسیدن به اتوبوس هماهنگ کند.
 
هنگام حضور برای سوار شدن:
- به همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر (کارت ملی، گواهینامه، شناسنامه، کارت پایان خدمت) الزامی‌ست. چنان‌چه مدارک ارائه شده هنگام سوار شدن با اطلاعات ارائه شده هنگام ثبت‌نام مغایرت داشته باشد، از شرکت دادن فرد حاضر شده در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز معذوریم.
- کسانی که داروی خاصی مصرف می‌کنند باید داروی مورد نظر را به همراه داشته باشند. چنان‌چه شخصی که داروی خاصی مصرف می‌کند و این موضوع را هنگام ثبت‌نام به اطلاع مسئولین نرسانده باشد، انجمن اخترشناسی شیراز مسئولیتی در قبال حوادث احتمالی ناشی از عدم مصرف دارو، نخواهد داشت.
 
در طول اقامت:
- در صورت بروز هرگونه مشکل برای خود یا دیگران ضمن حفظ آرامش، مسئولین را مطلع سازید. در مواقع اضطراری بهترین کمک کردن حفظ آرامش است.
- علی رغم این‌که در فصل تابستان قرار داریم به دلیل حضور در منطقه‌ی برون شهری، با هوای سردی مواجه خواهیم بود. همراه داشتن لباسِ گرم کافی (حتا اضافی) مناسب برای اقامت در شرایط سرد بیابانی بسیار ضروری است.
- لباس‌ها باید از انواع مختلف (گرم‌کن، بافتنی، کاپشن، دست‌کِش، شال‌گردن، جوراب ضخیم) باشد و در طولِ شب همراه با سرد شدنِ هوا و از دست رفتنِ انرژی بدن، به تدریج و لایه لایه پوشیده شود.
- در طول اسکان در رصدگاه، هیچ‌کس نباید از منطقه‌ی تعیین شده دور شود. هر نیاز اضطراری برای دور شدن از محل کمپ حتماً می‌بایست با هماهنگی مسئولین باشد. در محل اسکان، مکان‌هایی برای رفع نیازهای بهداشتی (به صورت مجزا برای بانوان و آقایان) در نظر گرفته شده است که اعلام خواهد شد.
- آنتن‌دهی تلفن‌های همراه برای برخی از اوپراتورها ممکن است در منطقه‌ی رصد با مشکل مواجه باشد.
- به دلیل احتمال وجود جانوران خزنده و گزنده، توصیه می‌شود در طول اسکان در منطقه‌ی رصدگاه از نشستن روی زمین خودداری شود. بهترین کار نشستن بر روی صندلی‌های مسافرتی است.
- کفشِ مناسبِ کوه نوردی راه رفتن و اقامت در مکان رصد را آسان تر می کند.
- زیراندازِ کوچک مفید خواهد بود.
- همراه داشتن چادر می‌تواند در شرایطِ خواب آلودگی یا سرمای بیش از حد، پناه‌گاهِ خوبی باشد.
- آب کافی برای همه مهیا می‌شود. به همراه داشتنِ خوراکی‌های مکمل (مانند خُرما، میوه، نوشیدنی‌های گرم، خُشکبار مقوی) می‌تواند در تنظیمِ انرژی بدن مؤثر باشد.
- چراغ قوه ابزارِ روشن‌گرِ خوبی‌ست اما به دلیلِ تاریکیِ زیاد در شب‌های بیرون از شهر، حتماً باید از تلق‌های قرمز رنگ برای کم‌کردن نورِ آن‌ها استفاده شود.
- حفظ شئوناتِ حضور در جمع و رفتارهای مبتنی بر ادب و فرهنگ وظیفه‌ی همه‌ی ما است. با انجام رفتارهای ناپسند یا خدشه‌دار کردن عفت جمع حاضر به ویژه به‌دلیل حضور خانواده‌ها در گشت‌های نجومی انجمن اخترشناسی شیراز، حرمت خود و جامعه‌ی منجمان آماتوری را زیر سؤال نبریم.
- به همراه آوردن و استفاده‌ی هرگونه مواد و وسایل آتش‌زا، دودزا، منفجر شونده و خطرآفرین، مشروبات الکلی، ساز و آلات موسیقی، وسایل بازی گروهی (مانند توپ، ملزومات بدمینتون، تخته‌نرد، ورق و ...)، مواد مخدر سنتی یا صنعتی؛ ولو به اندازه‌های کوچک، مطلقاً ممنوع بوده و در صورت مشاهده برخورد جدی و قانونی خواهد شد. از آن‌جایی که گشت‌های نجومی انجمن اخترشناسی شیراز صرفاً علمی بوده و اهداف تفریحی را دنبال نمی‌کنند، مسئولین انجمن درباره‌ی هرگونه بی‌نظمی هیچ گذشتی نخواهند کرد.
 
هیأت سرپرستی انجمن و گروه اجرایی این تور، شبی بسیار خوب و پُرستاره را برای اعضا و مهمانان خوب و بافرهنگ انجمن اخترشناسی شیراز آرزو می‌کند و تمام تلاش خود برای اجرای این تور به بهترین روش ممکن به کار می‌بندد.