گشت رصدی-نجومی شهریور ماه به همراه کارگاه تخصصی آموزش عملی کار با تلسکوپ

نجمن اخترشناسی شیراز در راستای آموزش نجوم به صورت عملی، گشت‌های نجومی درون استانی برگزار می‌کند. این گشت‌ها برای اعضای انجمن و میهمانان محترم انجمن اخترشناسی شیراز فرصت خوبی‌ست تا به دور از آلوده‌گی‌های نوری و غباری، شبی را زیر آسمان زیبا و پُرستاره‌ی تابستانی به تمرین رصد و عکاسی نجومی بپردازند. این گشت فرصت خوبی‌ست تا صورت‌های فلکی تابستانی و اجرام غیرستاره‌ای را رصد کنیم.
 
توجه: مطالعه‌ی کامل و دقیق این متن برای همه‌ی کسانی که در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز شرکت می‌کنند الزامی است. از همین رو انجام ثبت‌نام به معنی قبول کردن تمام موارد گفته شده در این متن است. در صورت رعایت نکردن موارد گفته شده در این متن یا بروز حوادثی که ناشی از مطلاعه نکردن این متن باشد، تمام مسئولیت‌ها و عواقبت آن به عهده‌ی فرد ثبت‌نام کرده است و تمامی مسئولیت‌ها از عهده‌ی انجمن اخترشناسی شیراز ساقط است.
 
 
کارگاه عملی آموزش کار با تلسکوپ: در ادامه برنامه های آموزشی رصد که در جلسات هفتگی برگزار می شد، بخش عملی به صورت کارگاه چند ساعته در این گشت رصدی برگزار خواهد شد. 
▪️این کارگاه به صورت رایگان برگزار می گردد
 
 
تاریخ برگزاری: از 2تا 3 شهریور ماه ۱۳۹۶
 
مهلت ثبت‌نام فقط تا سه شنبه 31  مرداد ۱۳۹۶
 
 
هزینه:450000ریال (چهل و پنج هزار تومان)
 
 
برای اعضای انجمن اخترشناسی شیراز که بدهی مالی از جمله حق عضویت نداشته باشند با تخفیف 400000ریال (چهل هزار تومان)
 
 
حرکت از شیراز: ساعت ۱۶:۰۰ (بعد از ظهر) پنج شنبه 2 شهریور ۱۳۹۶ از  ابتدای بلوار بهشت (ابتدای تاچارا-بلوار بهشت-روبروی مجتمع ارکیده)
 
 
بازگشت به شیراز: حدود ظهر جمعه 3 شهریور ۱۳۹۶به بلوار بهشت
 
 
مکانِ رصد: منطقه تنگ خرسی پاسارگاد
 
 
برنامه های تخصصی: کارگاه تخصصی آموزش عملی کار با تلسکوپ و رصد اجرام عُمقی آسمان، آموزش رصد صور فلکی، آموزش عکاسی نجومی، بحث های تخصصی نجومی
 
امکانات عمومی: صبحانه، آب، ذغال، زیرانداز، بیمه، اتوبوس، امکاناتِ پزشکی و کمک‌های اولیه (لطفا وعده شام را به همراه خود بیاورید)
 
 
امکانات تخصصی: تلسکوپ 8 و 10 اینچ، دوربین دوچشمی
 
 
شماره تماس جهت ثبت نام:
 
فرزاد اشکر (سرپرست): 09355283479
 
 
شماره تماس ویژه هماهنگی و اطلاعات: 09369462894
 
 
 
 
«نکات ضروری و قوانین»
ثبت‌نام:
- این گشت نجومی ممکن است به دلایلی از جمله بدی آب و هوا یا مسایل امنیتی و یا نرسیدن به حد نصاب لغو شود. در صورت لغو شدن حتماً به ثبت‌نام کنندگان اطلاع‌رسانی خواهد شد.
- این گشت با محدودیتِ تعداد افراد همراه است و حدنصاب آن 30 نفر است.
- ثبت نام قطعی به معنی واریز یا پرداخت هزینه‌ی گشت به صورت یکجا است.
- هیچ محدودیتی برای اعضا یا میهمانانِ گرامی وجود ندارد و صرفاً اولویت بندی بر اساسِ زمانِ ثبت نام است.
- افراد علاقه‌مند به حضور در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز (چه اعضای محترم و چه میهمانان گرامی) به هیچ عنوان اجازه‌ی همراهی در گشت را با خودروی شخصی و یا خودرویی غیر از اتوبوس مخصوص گشت ندارند. به خانواده‌های گرامی هم توصیه می‌شود از همراه آوردن کودکان خردسال یا نوزادان در گشت خودداری کنند و همراه با دیگر شرکت کنندگان با اتوبوس عازم برنامه باشند. لازم به توضیح است که برای موارد اضطراری و فوریتی، خودروی سواری از جانب انجمن اخترشناسی شیراز در دسترس است.
- حضور خانواده یا نزدیکان افرادی که در گشت انجمن اخترشناسی شیراز ثبت نام کرده‌اند به صورت جداگانه (بدون ثبت نام در انجمن) در محل کمپ رصدی موجب آزار و مزاحمت برای رصدگران و منجمان و همچنین ایجاد بار اجرایی اضافی برای اداره کنندگان گشت می‌شود. قویاً از همه‌ی شرکت کنندگان خواهش می‌شود این مسئله را به خانواده و نزدیکان خود گوشزد کنند تا شاهد چنین مسائلی در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز نباشیم.
- افرادِ زیر 18 سال باید حتماً رضایت نامه‌ی کتبی و یک شماره‌ی تماس از سرپرست قانونی (اولیاء) خود را به همراه داشته باشند. در این موردِ خاص؛ حتی اگر فردِ زیر ١٨ سال ثبت نام قطعی هم کرده باشد ولی رضایت نامه‌ی کتبی والدین را به همراه نداشته باشد، از بُردنِ ایشان معذوریم.
- حضور افراد زیر 15 سال در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز ممنوع است مگر این‌که یک فرد بالغ (سن قانونی) همراه (افراد خانواده یا نزدیکان) وی در گشت حضور داشته باشد. برای این افراد در صورتی که همراه‌شان از اولیاء نباشند، به همراه داشتن رضایت‌نامه‌ی کتبی از سرپرست قانونی (اولیاء) الزامی است.
- کسانی که بیماری خاصی دارند باید حتماً هنگام ثبت‌نام، مسئولان انجمن اخترشناسی شیراز را مطلع کنند. در صورت عدم اطلاع از سوی فرد ثبت‌نام کننده و بروز مشکلی در ارتباط با بیماری شخص مورد ذکر، هرگونه مسئولیتی از انجمن اخترشناسی شیراز ساقط است.
ثبت‌نام کردن به معنای پذیرش تمامی قوانین انجمن اخترشناسی شیراز در گشت‌های نجومی است و شخص ثبت‌نام کننده موظف به رعایت قوانین انجمن اخترشناسی شیراز است.
 
لغو ثبت‌نام:
- چنان‌چه کسی پیش از پایان یافتن مهلت ثبت‌نام، از حضور در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز انصراف دهد، با کسر 9 درصد باقی مبلغ پرداخت شده به وی بازگردانده خواهد شد.
- در صورت انصراف از شرکت در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز پس از مهلت ثبت‌نام تا 24 ساعت مانده به حرکت، 50 درصد از مبلغ پرداختی به شخص ثبت‌نام کننده بازگردانده خواهد شد.
- انصراف از شرکت در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز از 24 ساعت مانده به حرکت و یا عدم حضور فرد ثبت‌نام کننده در گشت، منجر به بازپرداخت هیچ مبلغی از سوی انجمن اخترشناسی شیراز نخواهد شد.
نکته‌ی بسیار مهم: چنان‌چه فردی از حضور به‌موقع در ساعت یاد شده در اطلاعیه امتناع کند و از گشت جا بماند، هیچ مبلغی به ایشان بازگردانده نخواهد شد. اگر چنان‌چه برای کسی درست پیش از حرکت مشکلی پیش بیاید، می‌تواند با شماره‌های هماهنگی که در اطلاعیه آمده تماس گرفته و برای رسیدن به اتوبوس هماهنگ کند.
 
هنگام حضور برای سوار شدن:
- به همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر (کارت ملی، گواهینامه، شناسنامه، کارت پایان خدمت) الزامی‌ست. چنان‌چه مدارک ارائه شده هنگام سوار شدن با اطلاعات ارائه شده هنگام ثبت‌نام مغایرت داشته باشد، از شرکت دادن فرد حاضر شده در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز معذوریم.
- کسانی که داروی خاصی مصرف می‌کنند باید داروی مورد نظر را به همراه داشته باشند. چنان‌چه شخصی که داروی خاصی مصرف می‌کند و این موضوع را هنگام ثبت‌نام به اطلاع مسئولین نرسانده باشد، انجمن اخترشناسی شیراز مسئولیتی در قبال حوادث احتمالی ناشی از عدم مصرف دارو، نخواهد داشت.
 
در طول اقامت:
- در صورت بروز هرگونه مشکل برای خود یا دیگران ضمن حفظ آرامش، مسئولین را مطلع سازید. در مواقع اضطراری بهترین کمک کردن حفظ آرامش است.
- علی رغم این‌که در فصل تابستان قرار داریم به دلیل حضور در منطقه‌ی برون شهری، با هوای سردی مواجه خواهیم بود. همراه داشتن لباسِ گرم کافی (حتا اضافی) مناسب برای اقامت در شرایط سرد بیابانی بسیار ضروری است.
- لباس‌ها باید از انواع مختلف (گرم‌کن، بافتنی، کاپشن، دست‌کِش، شال‌گردن، جوراب ضخیم) باشد و در طولِ شب همراه با سرد شدنِ هوا و از دست رفتنِ انرژی بدن، به تدریج و لایه لایه پوشیده شود.
- در طول اسکان در رصدگاه، هیچ‌کس نباید از منطقه‌ی تعیین شده دور شود. هر نیاز اضطراری برای دور شدن از محل کمپ حتماً می‌بایست با هماهنگی مسئولین باشد. در محل اسکان، مکان‌هایی برای رفع نیازهای بهداشتی (به صورت مجزا برای بانوان و آقایان) در نظر گرفته شده است که اعلام خواهد شد.
- آنتن‌دهی تلفن‌های همراه برای برخی از اوپراتورها ممکن است در منطقه‌ی رصد با مشکل مواجه باشد.
- به دلیل احتمال وجود جانوران خزنده و گزنده، توصیه می‌شود در طول اسکان در منطقه‌ی رصدگاه از نشستن روی زمین خودداری شود. بهترین کار نشستن بر روی صندلی‌های مسافرتی است.
- کفشِ مناسبِ کوه نوردی راه رفتن و اقامت در مکان رصد را آسان تر می کند.
- زیراندازِ کوچک مفید خواهد بود.
- همراه داشتن چادر می‌تواند در شرایطِ خواب آلودگی یا سرمای بیش از حد، پناه‌گاهِ خوبی باشد.
- آب کافی برای همه مهیا می‌شود. به همراه داشتنِ خوراکی‌های مکمل (مانند خُرما، میوه، نوشیدنی‌های گرم، خُشکبار مقوی) می‌تواند در تنظیمِ انرژی بدن مؤثر باشد.
- چراغ قوه ابزارِ روشن‌گرِ خوبی‌ست اما به دلیلِ تاریکیِ زیاد در شب‌های بیرون از شهر، حتماً باید از تلق‌های قرمز رنگ برای کم‌کردن نورِ آن‌ها استفاده شود.
- حفظ شئوناتِ حضور در جمع و رفتارهای مبتنی بر ادب و فرهنگ وظیفه‌ی همه‌ی ما است. با انجام رفتارهای ناپسند یا خدشه‌دار کردن عفت جمع حاضر به ویژه به‌دلیل حضور خانواده‌ها در گشت‌های نجومی انجمن اخترشناسی شیراز، حرمت خود و جامعه‌ی منجمان آماتوری را زیر سؤال نبریم.
- به همراه آوردن و استفاده‌ی هرگونه مواد و وسایل آتش‌زا، دودزا، منفجر شونده و خطرآفرین، مشروبات الکلی، ساز و آلات موسیقی، وسایل بازی گروهی (مانند توپ، ملزومات بدمینتون، تخته‌نرد، ورق و ...)، مواد مخدر سنتی یا صنعتی؛ ولو به اندازه‌های کوچک، مطلقاً ممنوع بوده و در صورت مشاهده برخورد جدی و قانونی خواهد شد. از آن‌جایی که گشت‌های نجومی انجمن اخترشناسی شیراز صرفاً علمی بوده و اهداف تفریحی را دنبال نمی‌کنند، مسئولین انجمن درباره‌ی هرگونه بی‌نظمی هیچ گذشتی نخواهند کرد.
 
هیأت سرپرستی انجمن و گروه اجرایی این تور، شبی بسیار خوب و پُرستاره را برای اعضا و مهمانان خوب و بافرهنگ انجمن اخترشناسی شیراز آرزو می‌کند و تمام تلاش خود برای اجرای این تور به بهترین روش ممکن به کار می‌بندد.