برنامه هفته جهانی فضا 1396

انجمن اخترشناسی شیراز قصد دارد همچون سالیان گذشته برای بزرگداشت هفته جهانی فضا یک برنامه عمومی علمی-تروجی با شعار جهانی «کشف جهان های تازه در فضا» روز 14 مهر ماه 1396 از ساعت 7 صبح تا 9 شب برگزار کند. مکان برگزاری این برنامه در محل خانه جهانگردی شیراز واقع در بلوار چمران خواهد بود. این برنامه شامل بخش‌های مختلفی نظیر نمایشگاه عکس‌های نجومی، نمایشگاه فناوری‌ها و اکتشافات فضایی، غرفه نجوم کودکان، رصد اجرام آسمان، پخش کلیپ‌های نجومی و فضایی و پرسش و پاسخ علمی است. همچنین در این برنامه‌ی ترویجی علاقه‌مندان با فعالیت‌ها و برنامه‌های علمی انجمن اخترشناسی شیراز آشنا می‌شوند. پخش پوسترهای نجومی و فضایی در اشکال و طرح‌های متنوع هم از برنامه‌های این روز خاص است.
بدین‌وسیله از تمامی همشهریان و علاقه‌مندان به دانش نجوم، فناوری‌ها و اکتشافات فضایی دعوت می‌شود از غرفه‌ی انجمن اخترشناسی شیراز دیدن کرده و ما را در این روز همراهی نمایند.
 
این پوستر را به اشتراک بگذارید
پوستر هفته جهانی فضا 1396
 
شعار هفته جهانی فضا در سال 2017
هر ساله انجمن هفته جهانی فضا (WSWA) یک شعار را برای هفته جهانی فضای پیش رو انتخاب می‌کند تا فعالیت‌ها و رویدادهایی را که در طول 4-10 اکتبر در سراسر جهان برگزار می‌شود را پیرامون این شعار متمرکز کند. این انجمن شعار هفته جهانی فضا را در سال 2017 «کشف جهان های تازه در فضا» اعلام کرده است.
شعار هفته جهانی فضا یک موضوع رو به جلو است که جهت الهام بخشیدن به جهان طرح شده است. با توجه به این شعار، مأموریت‌هایی اخترزیست شناسی نظیر New Horizons (اولین ماموریت ناسا به پلوتو و کمربند کوییپر)، شاهکارهای مهندسی از قبیل فضاپیمای چند منظوره و سرنشین‌دار Orion ساخت شرکت Lockheed Martin (اولین فضاپیمای ناسا که جهت تسهیل اکتشاف جهان‌های تازه در اعماق فضا برای طولانی مدت طراحی شده است) و تلاش‌های بازیگران جدید در عرصه‌ی فضا نظیر شرکت SpaceX (پروژه های انقلابی فناوری فضایی با هدف نهایی قادر ساختن انسان برای سکونت در سیارات دیگر همچون مریخ است) و دیگر نهادها  با چشم‌اندازی برای اکتشاف و بهره‌برداری از منابع فرازمینی از قبیل فلزات از سیارک‌ها، آب از ماه و انرژی خورشیدی نامحدود در مدار زمین، مورد توجه قرار خواهند گرفت.
از اولین مسابقه به قطب جنوب و اولین پرواز انفرادی بر فراز اقیانوس اطلس، تا باز کردن یک مسیر دریایی از اروپا به شرق، اکتشاف و ماجراهای آن برای ما به عنوان ساکنان سیاره زمین امری تعریف شده است. جشن‌های هفته جهانی فضا در سال 2017 راه‌هایی را برای بهبود دانش و آگاهی‌های گستره بشر از مزایای روشن تکنولوژی فضایی و کاربردهای آن باز خواهد کرد. این مراسم همچنین نشان خواهد داد که پتانسیل اکتشافات ما هیچ پایانی ندارد و آسمان محدودیتی جهت شگفتی‌های اکتشاف بشر ایجاد نمی‌کند.
 
بجاست که مراتب سپاس و قدردانی خود را از اداره‌ی محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیراز ابراز کنیم که با کمک‌های خود در تأمین مکان اجرای برنامه، گام مهمی را در اجرای آن برداشته اند.