گزارش برنامه‌ی هفته‌ی جهانی فضا (به روز رسانی با ویدئوهای برنامه)

برنامه‌ی هفته‌ی جهانی فضا از ابتدای شروع دوره‌ی جاری در دستور کار هیأت سرپرستی قرار داشت که با تلاش و پیگیری‌های مداوم اعضای محترم این هیأت، هماهنگی‌های لازم برای تأمین مکان، وسایل، لوازم و نیروی انسانی به خوبی انجام شد.
از حدود ساعت 6:30 صبح روز جمعه 14 مهر 1396 اعضای تیم‌های اجرایی و علمی این برنامه در محل برگزاری حاضر شدند. وسایلی که از شب پیش به محل آورده شده بود چیده شد و نمایشگاه عکس‌های نجومی و فضایی نیز به‌موقع برپا گردید. از همان ابتدای صبح استقبال مردم ورزشکار و علاقه‌مند خوب بود که این استقبال به اعضای پرتلاش انجمن اخترشناسی شیراز نیز انرژی می‌داد. اطلاع‌سانی آنلاین هم در شبکه‌های اجتماعی به صورت زنده در دستور کار بود که با عملی شدن آن عده‌ی زیادی هم ترغیب به حضور در برنامه شدند. رصد خورشید، نمایشگاه عکس‌های نجومی و فضایی و غرفه‌ی نجوم کودکان از بخش‌های فعال در نوبت پیش از ظهر برنامه بودند که مورد استقبال خوبی قرار گرفتند.
 
          
 
          
 
          
 
          
 
          
 
در نوبت بعد از ظهر تا شب نیز تمامی بخش‌ها فعال بودند و بخش پخش ویدیو نیز به آن‌ها اضافه شد. استقبال عمومی در نوبت بعد از ظهر بیشتر بود به صورتی که نمایشگاه، محل رصد و غرفه‌ی نجوم کودکان در زمان‌هایی با ازدحام و صفوف جمعیت هم مواجه بودند. رصد سیاره‌ی زحل و پس از آن ماه یکی از بخش‌های پربازدید این برنامه بود. همچنین کودکان علاقه‌مند و خوش‌ذوق با فعالیت بی‌وقفه‌ی خود سهم بزرگی ازین برنامه‌ی علمی داشتند. در تمام طول برنامه پرسش و پاسخ علمی در جریان بود و اعضای انجمن اخترشناسی شیراز زیر نظر مسئول علمی برنامه، به پرسش‌های علمی مردم علاقه‌مند پاسخ دادند. همچنین بخش ثبت‌نام و تبلیغات نیز بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر درباره‌ی فعالیت‌های آموزشی و ترویجی انجمن اخترشناسی شیراز اطلاع‌رسانی کرده و افراد مشتاق به حضور در کلاس‌های آموزشی و برنامه‌های رصدی را ثبت‌نام کردند. همچنین هزاران برگ پوستر و کارت نجوم و فضایی با طرح و چاپ در ابعاد مختلف به مردم علم‌دوست ارائه گردید.
 
          
 
          
 
     
 
برنامه‌ی ترویجی هفته‌ی جهانی فضا در حدود ساعت 22:00 جمعه به پایان رسید. جناب آقای محمود عبدالهی سرپرست انجمن اخترشناسی شیراز مراتب سپاس صمیمانه‌ی خود را از اعضای محترم انجمن به‌جا می‌آورند. آقایان و خانم‌ها نازنین بیات (مسئول ثبت‌نام)، سعیده زارعی، زهرا پزشکی‌نژاد، علی عمانی (مسئول اجرایی برنامه)، میثم عبدالهی، اعظم حاج‌مراد، بنفشه اسلاملو، امین رضا کیفرگیر، سامان گوهری، معین نعمتی، مهسا محرمی، شیرین حق‌شناس (بخش کوکان)، حسام آریا آزاد، پوریا بیات، ریحانه شایق، حامد نیک‌سرشت، سیاوش سهرابی و ذبیح موسوی (مسئول علمی برنامه) در این روز متحمل زحمات زیادی در راه ترویج علم شدند.
 
 
در پایان لازم است ازسازمان فضایی ایران برای حمایت و همکاری در برگزاری این مراسم و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس برای کمک‌هایشان در تأمین مکان برگزاری برنامه سپاسگذاری کنیم.