گزارش همایش سراسری «نجوم آماتوری با نگاه جهانی»

همایش نجوم آماتوری با نگاه جهانی پس از حدود 6 ماه برنامه‌ریزی و پیگیری مداوم هیأت‌های سرپرستی و علمی انجمن اخترشناسی شیراز در تاریخ 21 اردیبهشت ماه 1397 از ساعت 14:00 تا 20:00 در محل سالن همایش برج IT  شیراز برگزار گردید. در این همایش که با استقبال بیش از 70 نفر از منجمان، دانشجویان و علاقه‌مندان به نجوم همراه بود، تلاش بر آن بود که شرکت‌کنندگان از طریق کارگاه‌های آموزشی فشرده، با بعضی مسایل و پروژه‌های نوین اخترشناسی آماتوری در جهان امروز آشنا شوند.
 
در همایش نجوم آماتوری با نگاه جهانی سه سخنرانی و سه کارگاه ارائه شد. سخنرانی‌ها با هدف آغاز بحث و کارگاه‌ها با هدف آموزش فنی شرکت‌کنندگان طراحی شده بود. سخنران اول، کاظم کوکرم سردبیر مجله نجوم، درباره‌ی نجوم آماتوری در جهان امروز و تفاوت‌هایش با نجوم آماتوری در ایران سخن راند. به گفته‌ی او نجوم آماتوری ایران در بعضی بخش‌ها چون عکاسی و گردشگری نجومی بسیار رشد کرده و در بعضی دیگر، مانند پروژه‌های بلند مدت یا داده‌گیری علمی رشد بسیار اندکی داشته است. 
سخنران دوم، آروین صداقت‌کیش دبیر علمی همایش، از چشم انداز پروژه‌های نجوم آماتوری در جهان امروز گفت. نجوم آماتوری امروز دنیا از دیدگاه او به دلیل پیشرفت تکنولوژی می‌تواند کارهای زیادی انجام دهد و با حرفه‌ای‌ها همکاری کند. او به پروژه‌های مختلفی از جمله داده‌پردازی‌های علوم شهروندی، انجام رصدهای اولیه، اخطار سریع برای پدیده‌های زودگذر و اکتشاف در بعضی حوزه‌ها مانند دنباله‌دارها و سیارک‌ها اشاره کرد و افزود که در دنیای امروز نجوم آماتوری این پروژه‌ها روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شوند.
سخنران سوم، علی ابراهیمی سراجی از نویسندگان مجله نجوم، ابتدا برآوردی از وضعیت نجوم آماتوری ایران و اتفاقات مهمش در دو سه دهه‌ی گذشته داشت و در نهایت نشان داد که جامعه‌ی نجوم آماتوری ما توجه کافی به ابداع راه حل‌های جدید ندارد.
 
کارگاه اول با عنوان تلسکوپ‌های روباتیک را کاظم کوکرم اداره کرد. او تعدادی از این تلسکوپ‌ها را معرفی کرد، ویژگی‌های هرکدام را برشمرد و همزمان از شرکت‌کننده‌ها خواست در وب‌سایت این تلسکوپ‌ها حساب کاربری بسازند و به آنهایی که خدمات مجانی ارائه می‌دهند سفارش نیز بدهند. از دیدگاه کوکرم، استفاده از این تلسکوپ‌ها بسته به توانایی و امکاناتشان، برای آموزش و گاهی داده‌گیری راه خیلی مناسبی است، به‌ویژه برای آماتورهای تازه‌کار یا آنهایی که ابزار رصدی کافی ندارند.
عنوان کارگاه دوم جنبش جستجوی سیارک بود که علی ابراهیمی سراجی برگزار کرد. او برای حاضران توضیح داد چطور می‌توانند گروه تشکیل داده و در جنبش ثبت نام کنند. وی همچنین روش دریافت تصاویر، بررسی آنها با نرم‌افزارهای مربوطه و در نهایت روش پیدا کردن کاندیداهای جدید سیارکی و ثبت آنها در فهرست جنبش را به تفصیل شرح داد.
کارگاه علی عمانی درباره‌ی چگونگی کشف سیارات فراخورشیدی، پایان‌بخش برنامه‌های علمی بود. او پس از شرح مقدماتی درباره‌ی انواع فراخورشیدی‌ها و روش کشف‌شان به سراغ روش گذر رفت و به علاقه‌مندان نشان داد چطور می‌توانند داده‌های نورسنجی یک سامانه‌ی ستاره-سیاره‌ی فراخورشیدی را پیدا کنند و با رسم منحنی نوری، آن سامانه را از دیگر سامانه‌های تناوبی مثل دوتایی‌های گرفتی یا متغیرها تشخیص بدهند.
 
این همایش پس از اهدای تقدیرنامه به ارائه‌دهندگان و ثبت عکس یادگاری دسته‌جمعی، رأس ساعت 20:00 پایان یافت. 
محمود عبدالهی سرپرست انجمن اخترشناسی شیراز و دبیر اجرایی همایش، مراتب سپاس صمیمانه‌ی خود را از مسئولین و اعضای محترم انجمن که هر یک به گونه‌ای در اجرای این همایش سهیم بودند به‌جا می‌آورد. آقایان و خانم‌ها نازیلا بیات، زهرا اسلاملو، هدی حقیقی، زهرا پزشکی نژاد، آروین صداقت کیش، ذبیح موسوی، علی عمانی، میثم عبدالهی،  ابراهیم منصوری، محمد جواد کاوه، معین نعمتی و... از ماه‌ها پیش‌تر تا روز برگزاری همایش متحمل زحمات زیادی در جهت اجرای بدون نقص این برنامه شدند.
در پایان لازم است از سایت تخفیف‌بازان، نوشیدنی‌های بدون گاز دالاس و دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری نارنج و ترنج شیراز بابت حمایت‌هایشان برای اجرای هر چه بهتر این همایش تشکر و قدردانی شود.
 
 
برای دیدن عکس‌ها در اندازه‌ی بزرگ‌تر، روی آن‌ها کلیک کنید