گزارش برنامه هفته جهانی فضا 1397 (به همراه آلبوم عکس و ویدیو)

برنامه‌ی انجمن اخترشناسی شیراز به مناسبت هفته‌ی جهانی فضا با برنامه‌ریزی‌های فشرده و با همکاری تعداد زیادی از اعضای انجمن اخترشناسی شیراز برگزار شد. استقبال از این برنامه به خوبیِ گذشته بود و می‌شود گفت که تعداد علاقه‌مندان نسبت به برنامه‌های پیشین بیشتر هم بود. از ابتدای صبح افراد علاقه‌مند زیادی در همه‌ی رده‌های سنی پا به محل برگزاری برنامه گذاشته و شور و شوق زیادی را با خود به فضای برنامه آوردند.

تعدادی از اعضای انجمن از حدود 6:30 صبح روز جمعه 20 مهر 1397 در محل برگزاری حاضر شده و وسایل مورد نیاز را پیاده کردند. تا حدود 7 صبح اعضای دیگری اضافه شده و بخش‌های مختلفی مانند نمایشگاه عکس‌های نجومی و فضا، تلسکوپ، میز ثبت‌نام، غرفه‌ی کودکان و سیستم صوتی-تصویری آماده به کار شدند. متأسفانه به دلیل مصادف بودن با کمینه‌ی فعالیت‌های سطحی خورشید، هیچ لکه‌ی خاصی برای رصد وجود نداشت و پس از حدود نیم ساعت برنامه‌ی رصد خورشید از دستور کار خارج شد. در حدود ساعت 9:30 صبح برنامه‌ی از پیش اعلام شده‌ی «چالش پرتاب موشک آبی» شروع شده و کم‌کم اعضا و مردم علاقه‌مند با وسایل ساده موشک درست کرده و پرتاب کردند. این برنامه و همچنین بخش‌های دیگر تا حدود ساعت 14:00 فعال بودند.

پس از استراحت کوتاه نیمروزی، اعضای پرتلاش انجمن برای استقبال عمومی در شیفت عصر آماده شدند. از حدود ساعت 16:00 بازدیدکننده‌ها بیشتر شده و تقریباً فضای نمایشگاه شلوغ بود. با نزدیک شدن به غروب خورشید تلسکوپ مجدداً به کار گرفته شد و ماه شب دوم توسط آن به مردم علاقه‌مند نشان داده شد. پس از غروب ماه هم سیاره‌ی زیبای زحل هدف رصد عمومی قرار گرفت. برنامه‌ی چالش پرتاب موشک آبی در شیفت عصر با جدیت و استقبال بیشتری برگزار شد و پرتاب‌های جذاب و شگفت انگیزی هم توسط شرکت کنندگان انجام شد.

غرفه‌ی کودکان مانند همیشه یکی از شلوغ‌ترین بخش‌های برنامه بود و کودکان خوش ذوق و علاقه‌مند پیوسته با حضورشان در این غرفه موجب دلگرمی دیگران می‌شدند. در این غرفه برنامه‌های جدید مانند آموزش مطالب نجومی ساده از طریق قصه گویی هم اجرا شد که با استقبال خوبی مواجه بود. همچنین در نزدیکی این غرفه ویدیوهای نجومی و فضایی بر روی پرده رفت تا علاقه مندان را جذب کند.

برنامه‌ی انجمن اخترشناسی شیراز برای هفته‌ی جهانی فضا در حدود ساعت 21:00 با گرفتن عکس یادگاری دسته جمعی به پایان رسید. همت و تلاش اعضای باانگیزه‌ی انجمن اخترشناسی شیراز یکبار دیگر ثابت کرد که بهترین نتیجه‌ها و بالاترین راندمان‌ها از دل کار گروهی برمی‌آید. در همین راستا ذبیح موسوی سرپرست انجمن اخترشناسی شیراز مراتب سپاس صمیمانه‌ی خود را از اعضای گرامی انجمن آقایان و بانوان هدی حقیقی، سعیده زارعی، سیاوش سهرابی، میثم عبدالهی، محمد جواد کاوه، بنفشه اسلاملو، محمود عبدالهی، علی عمانی، زهرا پزشکی‌نژاد، زهرا کاظمی، اعظم حاج‌مراد، امین رضا کیفرگیر، مهسا محرمی، سامان گوهری، حامد نیک‌سرشت، همچنین عضو کوچک این جمع محمد صدرا عمانی و افراد دیگری خارج از انجمن از جمله آقایان یوسف خرمایی قطب آبادی، میلاد اسلاملو و عبدالرحیم دادگستر به جا می‌آورد.

شایسته است که به صورت ویژه از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس و پرسنل شریف آن اداره‌ی محترم برای تأمین مکان برگزاری برنامه سپاسگزاری کنیم. امید است که با توجه به مشترکات انجمن اخترشناسی شیراز و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در آینده شاهد همکاری بیشتر در راستای اعتلای اهداف علمی فرهنگی باشیم.