گزارش مراسم یلدای نجومی 1397

مراسم شب یلدای نجومی که با همت و تلاش بی‌بدیل اعضای انجمن اخترشناسی شیراز برگزار شد، از حدود یک ماه قبل به‌عنوان یک مراسم برای آشنایی مردم علاقه‌مند با فعالیت‌های انجمن اخترشناسی شیراز در نظر گرفته شده بود اما با نزدیک شدن به شب یلدا، تغییر یافته و در قالب یک برنامه‌ی گسترده‌تر به مناسبت واقعه‌ی نجومی شب یلدا در دستور کار هیأت سرپرستی قرار گرفت.
هماهنگی‌ها و آماده‌سازی مقدمات اجرای این برنامه از هفته‌ها قبل با همت مسئولین پرتلاش انجمن انجام شد و مکانی در خور مراسمات انجمن اخترشناسی شیراز و مردم علم‌دوست شیراز (فرهنگسرای هنر واقع در پارک بعثت) در نظر گرفته شد. برنامه‌هایی که برای این مراسم پیش‌بینی شده بود عمدتاً در دو خط اصلی آشنایی مردم با فعالیت‌های انجمن اخترشناسی شیراز و همچنین ترویج جنبه‌ی علمی شب یلدا و انقلاب زمستانی قرار داشت. علاوه بر این پذیرایی از افراد در این شب فرخنده هم مورد توجه بود.
 
مراسم طبق برنامه قرار بود از ساعت 18:00 روز پنج‌شنبه 29 آذر 1397 آغاز شود اما متأسفانه به دلیل برگزاری یک مراسم جشن یلدایی (همراه با موسیقی و شادی) دقیقاً در مجاورت ساختمان محل برگزاری مراسم شب یلدای نجومی (مرکز شیرازشناسی واقع در پارک بعثت) موجب شد که عده‌ی زیادی از مردم به اشتباه به آن مکان وارد شده و برنامه‌ی شب یلدای نجومی با حدود یک ساعت تأخیر برگزار گردد. همچنین موازی بودن آن جشن موجب شد استقبال از مراسم شب یلدای نجومی نیز به مقدار محسوسی کاهش یابد. شوربختانه این اتفاق بدون اطلاع مسئولین انجمن رخ داده بود.
علی رغم گذشت تأخیر یاد شده، برنامه‌ی شب یلدای نجومی با سخنرانی سرپرست انجمن اخترشناسی شیراز درباره‌ی گذشته، حال، فعالیت‌ها و چشم‌اندازهای انجمن شروع شده، سپس سخنرانی علمی شب یلدا توسط یکی از اعضای قدیمی انجام گرفت. به دلیل تأخیر به وجود آمده متأسفانه برنامه‌ی رصد مجازی انجام نگرفت. پس از سخنرانی‌ها پذیرایی با شیرینی و نوشیدنی داغ انجام پذیرفت و حاضران برای رصد با تلسکوپ به بیرون از سالن همایش راهنمایی شدند. رصد با تلسکوپ مانند همیشه مورد استقبال افراد حاضر واقع گردید.
 
پس از انجام رصد با تلسکوپ و جمع‌آوری وسایل با گرفتن عکس دسته‌جمعی، برنامه‌ی شب یلدای نجومی 1397 انجمن اخترشناسی شیراز پایان پذیرفت. سرپرستی انجمن اخترشناسی شیراز وظیفه‌ی خود می‌داند که از زحمات بی‌دریغ آقایان و خانم‌ها هدی حقیقی، زهرا کاظمی، علی عمانی، مریم حامدی‌نیا، زهرا پزشکی‌نژاد، میثم عبدالهی، امیر ملک‌نیا، محمود عبدالهی، سیاوش سهرابی و مهیار نوری سپاسگزاری کند. همچنین ایشان به‌صورت بسیار ویژه از سعیده زارعی، محمد جواد کاوه و زهرا اسلاملو سپاسگزاری می‌کند چرا که این سه عزیز به حق معنا و مفهوم ویژه‌ای به کار گروهی و تلاش خالصانه بخشیدند. علاوه بر این‌ها لازم است از همکاری‌های شهرداری منطقه‌ی یک شیراز و سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، پرسنل محترم مجتمع صنایع چاپ و بسته‌بندی فخر ایران آقایان محمد فارسی و ایمان خرمایی و جناب آقای محمدی کارمند محترم فرهنگسرای هنر تشکر و قدردانی شود.
 
      
 
      
 
      
 
      
 
      
 
      
 
      
 
      
 
   
 
 
عکس‌ها از مریم حامدی‌نیا