ثبتنام گشت نجومی ۵ و ۶ خرداد ماه ۱۴۰۱ – انجمن اختر شناسی شیراز

ثبتنام گشت نجومی ۵ و ۶ خرداد ماه ۱۴۰۱

انجمن اخترشناسی شیراز در راستای آموزش نجوم به صورت عملی، گشت‌های نجومی درون استانی برگزار می‌کند. این گشت‌ها برای اعضای انجمن و میهمانان محترم انجمن اخترشناسی شیراز فرصت خوبی‌ست تا به دور از آلودگی‌های نوری و غباری، شبی را زیر آسمان زیبا و پُرستاره‌ی بهاری به تمرین رصد و عکاسی نجومی بپردازند. در این گشت صورت‌های فلکی زیبای زمستانی در ابتدای شب و پس از آن بخش‌های تابستانی، شهاب‌ها، بازوی راه شیری و دیگر اجرام غیرستاره‌ای را رصد خواهیم کرد.

 

توجه: مطالعه‌ی کامل و دقیق این متن برای همه‌ی کسانی که در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز شرکت می‌کنند الزامی است. از همین رو انجام ثبت‌نام به معنی قبول کردن تمام موارد گفته شده در این متن است. در صورت رعایت نکردن موارد گفته شده در این متن یا بروز حوادثی که ناشی از مطالعه نکردن این متن باشد، تمام مسئولیت‌ها و عواقبت آن به عهده‌ی فرد ثبت‌نام کرده است و تمامی مسئولیت‌ها از عهده‌ی انجمن اخترشناسی شیراز ساقط است.

 

تاریخ برگزاری: از ۵ تا ۶ خرداد ۱۴۰۱

 

مهلت ثبت‌نام: فقط تا پایان روز سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱

 

هزینه: ۱۹۵۰۰۰۰ ریال (یکصد و نود و پنج هزار تومان)

 

برای اعضای انجمن اخترشناسی شیراز ۱۷۰۰۰۰۰ ریال (یکصد و هفتاد هزار تومان)

 

برای اعضای انجمن که حق عضویت ۶ماهه خود را پرداخت کرده اند و بدهی مالی ندارند کد تخفیف اعمال می شود. اعضای محترم در تماس با مسئول اداری و مالی انجمن کد تخفیف دریافت کنند.

 

حرکت از شیراز: ساعت ۱۴:۳۰ (بعد از ظهر) پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ از بلوار بهشت (ابتدای تاچارا-بلوار بهشت-روبروی مجتمع ارکیده)

 

توجه: حضور حداقل ۳۰ دقیقه پیش از زمان حرکت الزامی است. زمان حرکت به هیچ عنوان به تعویق نخواهد افتاد.

 

بازگشت به شیراز: پیش از ظهر جمعه ۶ خرداد به بلوار بهشت

 

مکانِ رصد: منطقه‌ی جنگلی ارسنجان به سمت آباده‌ی طشک

 

برنامه های تخصصی: رصد اجرام عُمقی آسمان، آموزش رصد با تلسکوپ، آموزش رصد صور فلکی، آموزش عکاسی نجومی، بحث های تخصصی نجومی، بحث های عمومی علمی، رصد خورشید

 

امکاناتِ عمومی: صبحانه، آب، ذغال، زیرانداز، بیمه‌ی حوادث، اتوبوس مناسب، امکاناتِ پزشکی و کمک‌های اولیه (لطفاً وعده شام را به همراه خود بیاورید)

 

امکاناتِ تخصصی: تلسکوپ ۸ و ۱۰ اینچ، دوربین دوچشمی، دوربین عکاسی برای آموزش و تمرین

 

شماره تماس برای هماهنگی:

 

آقای موسوی (مسئول برنامه): ۰۹۱۷۶۰۳۸۳۳۰

خانم زارعی (مسئول ثبت نام): ۰۹۳۶۹۴۶۲۸۹۴

 

قوانین و نکات ضروری

 

ثبت‌نام:

 

– این گشت نجومی ممکن است به دلایلی از جمله ابری بودن، بدی آب و هوا، مسایل امنیتی و یا نرسیدن به حد نصاب لغو شود. در صورت لغو شدن حتماً به ثبت‌نام کنندگان اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

– ثبت‌نام در این گشت نجومی فقط از طریق وبسایت انجمن اخترشناسی شیراز انجام می‌گیرد.

 

– ثبت نام قطعی تنها در صورت پرداخت هزینه‌ی گشت به صورت یکجا است.

 

– هیچ محدودیتی برای اعضا یا میهمانانِ گرامی وجود ندارد و صرفاً اولویت بندی بر اساسِ زمانِ ثبت نام است.

 

– امکان حضور در گشت با خودروی شخصی و یا خودرویی غیر از اتوبوس مخصوص به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت (لازم به توضیح است که برای موارد اضطراری و فوریتی، خودروی سواری از جانب انجمن اخترشناسی شیراز در دسترس است).

 

– از حضور بدون ثبت نام افراد در برنامه و اسکان ایشان در محوطه رصدی ممانعت خواهد شد.

 

– افرادِ زیر ۱۸ سال باید حتماً رضایت نامه‌ی کتبی و یک شماره‌ی تماس از سرپرست قانونی (اولیاء) خود را به همراه داشته باشند. در این موردِ خاص؛ حتی اگر فردِ زیر ۱۸ سال ثبت نام قطعی هم کرده باشد ولی رضایت نامه‌ی کتبی والدین را به همراه نداشته باشد، از همراهی ایشان معذوریم.

 

– حضور افراد زیر ۱۵ سال در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز ممنوع است مگر اینکه اولیای وی در گشت حضور داشته باشد. برای این افراد در صورتی که همراه‌شان از اولیاء نباشند، به همراه داشتن رضایت‌نامه‌ی کتبی از سرپرست قانونی (اولیاء) الزامی است.

 

– کسانی که بیماری یا حساسیت دارند باید حتماً هنگام ثبت‌نام، مسئولان انجمن اخترشناسی شیراز را مطلع کنند. در صورت عدم اطلاع از سوی فرد ثبت‌نام کننده و بروز مشکلی در ارتباط با بیماری شخص مورد ذکر، هرگونه مسئولیتی از انجمن اخترشناسی شیراز ساقط است.

 

ثبت‌نام کردن به معنای پذیرش تمامی قوانین انجمن اخترشناسی شیراز در گشت‌های نجومی است و شخص ثبت‌نام کننده موظف به رعایت قوانین انجمن اخترشناسی شیراز است.

 

لغو ثبت‌نام:

 

– هنگام ثبت نام دقت فرمایید به علت برنامه‌ریزی و هزینه‌های گروهی این برنامه، در صورت انصراف از شرکت در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز پس از ثبت‌نام، مبلغ پرداختی به شخص ثبت‌نام کننده بازگردانده نخواهد شد.

 

– بدیهی است در صورت لغو گشت از طرف انجمن اختر شناسی شیراز کلیه مبالغ دریافتی از ثبت‌نام کنندگان به حساب ایشان بازگردانده خواهد شد.

 

هنگام حضور برای سوار شدن:

 

– به همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر (کارت ملی، گواهینامه، شناسنامه، کارت پایان خدمت) الزامی‌ست. چنان‌چه مدارک ارائه شده هنگام سوار شدن با اطلاعات ارائه شده هنگام ثبت‌نام مغایرت داشته باشد، از شرکت دادن فرد حاضر شده در گشت نجومی انجمن اخترشناسی شیراز معذوریم. این مسئله به دلیل قوانین بیمه بسیار مهم است.

 

– کسانی که داروی خاصی مصرف می‌کنند باید داروی مورد نظر را به همراه داشته باشند. چنان‌چه شخصی که داروی خاصی مصرف می‌کند و این موضوع را هنگام ثبت‌نام به اطلاع مسئولین نرسانده باشد، انجمن اخترشناسی شیراز مسئولیتی در قبال حوادث احتمالی ناشی از عدم مصرف دارو، نخواهد داشت.

 

در طول اقامت:

 

– در صورت بروز هرگونه مشکل برای خود یا دیگران ضمن حفظ آرامش، مسئولین را مطلع سازید. در مواقع اضطراری بهترین کمک کردن حفظ آرامش است.

 

– رعایت مسایل بهداشتی مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا و حفظ فاصله‌ی اجتماعی یک وظیفه‌ی عمومی است. همه‌ی حاضرین در این برنامه نسبت به رعایت این مورد مسئول هستند.

 

– با توجه به این‌که در فصل بهار قرار داریم به دلیل حضور در منطقه‌ی برون شهری، با هوای بسیار سردی مواجه خواهیم بود. همراه داشتن لباسِ گرم کافی (حتا اضافی) مناسب برای اقامت در شرایط بسیار سرد بیابانی بسیار ضروری است.

 

– لباس‌ها باید از انواع مختلف (گرم‌کن، بافتنی، کاپشن، دست‌کِش، شال‌گردن، جوراب ضخیم) باشد و در طولِ شب همراه با سرد شدنِ هوا و از دست رفتنِ انرژی بدن، به تدریج و لایه لایه پوشیده شود.

 

– در طول اسکان در رصدگاه، هیچ‌کس نباید از منطقه‌ی تعیین شده دور شود. هر نیاز اضطراری برای دور شدن از محل کمپ حتماً می‌بایست با هماهنگی مسئولین باشد.

 

– آنتن‌دهی تلفن‌های همراه برای اوپراتورها ممکن است در منطقه‌ی رصد با مشکل مواجه باشد.

 

– به دلیل احتمال وجود جانوران خزنده و گزنده، توصیه می‌شود در طول اسکان در منطقه‌ی رصدگاه از نشستن روی زمین خودداری شود. بهترین کار نشستن بر روی صندلی‌های مسافرتی است.

 

– به دلیل حضور در منطقه‌ی خارج از شهر، احتمال گزش از سوی حشرات و کک زیاد است. استعمال و یا همراه داشتن مواد ضدگزش بسیار مفید است.

 

– کفشِ مناسبِ کوه نوردی راه رفتن و اقامت در مکان رصد را آسان تر می کند.

 

– زیراندازِ کوچک مفید خواهد بود.

 

– همراه داشتن چادر می‌تواند در شرایطِ خواب آلودگی یا سرمای بیش از حد، پناه‌گاهِ خوبی باشد.

 

– آب کافی برای همه مهیا می‌شود. به همراه داشتنِ خوراکی‌های مکمل (مانند خُرما، میوه، نوشیدنی‌های گرم، خُشکبار مقوی) می‌تواند در تنظیمِ انرژی بدن مؤثر باشد.

 

– چراغ قوه ابزارِ روشن‌گرِ خوبی‌ست اما به دلیلِ تاریکیِ زیاد در شب‌های بیرون از شهر، حتماً باید از تلق‌های قرمز رنگ برای کم‌کردن نورِ آن‌ها استفاده شود.

 

– حفظ شئوناتِ حضور در جمع به‌ویژه به این دلیل که در گشت‌های انجمن اخترشناسی شیراز همواره خانواده‌ها هم حضور دارند، الزامی است. بی‌شک یکی از ارزشمندترین داشته‌های جمع منجمان آماتور و علاقه‌مندان به نجوم، شخصیت والا و محترم این افراد است.

 

– به همراه آوردن و استفاده‌ی هرگونه مواد و وسایل آتش‌زا، دودزا، منفجر شونده و خطرآفرین، مشروبات الکلی، ساز و آلات موسیقی، وسایل بازی گروهی (مانند توپ، ملزومات بدمینتون، تخته‌نرد، ورق و …)، مواد مخدر سنتی یا صنعتی؛ ولو به اندازه‌های کوچک، مطلقاً ممنوع بوده و در صورت مشاهده برخورد جدی و قانونی خواهد شد. از آن‌جایی که گشت‌های نجومی انجمن اخترشناسی شیراز صرفاً علمی بوده و اهداف تفریحی را دنبال نمی‌کنند، مسئولین انجمن درباره‌ی هرگونه بی‌نظمی هیچ گذشتی نخواهند کرد.

 

هیأت سرپرستی انجمن و گروه اجرایی این تور، شبی بسیار خوب و پُرستاره را برای اعضا و مهمانان خوب و بافرهنگ انجمن اخترشناسی شیراز آرزو می‌کند و تمام تلاش خود برای اجرای این تور به بهترین روش ممکن به کار می‌بندد.

print
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
0 item
سبد خرید
Empty Cart